"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Part Time Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu

Tarih: 16 Kasım 2013
Yer: Kadir Has Üniversitesi

16 Kasım Cumartesi günü İstanbul’da başlayacak olan ikinci Part-Time Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu, toplam 72 saatlik bir müfredatın işlendiği, uluslararası geçerliliği olan bir kurstur. Altı haftasonu Cumartesi – Pazar günleri gerçekleşecek olan kurs katılımcıların Permakültür Tasarım Sertifikası almasıyla sonuçlanır. Permakültür hareketini başlatan Bill Mollison tarafından konulmuş olan ilkeler doğrultusunda Permakültür tasarımına bir giriş sağlar.

Bir PDC (Permakültür Tasarım Sertifikası) permakültür alanında yapılacak çalışmalar için gerekli temeli sağlamaktadır ve Permakültür Enstitüsü tarafından verilen Permakültür Tasarım Diploması için de önkoşuldur. Dünya çapında birçok üniversitede PDC kredi olarak sayılmaya başlanmıştır.

Bugüne kadar binlerce permakültür tasarımcısı bu kurs ile sertifika almış ve bu insanlar şu anda büyük şirketleri etkileyen eğitmenler ve ekolojik eylemciler, yeni ve alternatif iş girişimleri yaratan kişiler ve üzerinde yaşadığımız dünyayı kavrayışımızı ve sorumsuz alışkanlıklarımızı dönüştürmek üzere birlikte, dayanışma içinde çalışan gruplardan oluşan küresel bir ağ meydana getirmiştir.

Kurs, yeryüzünün birçok farklı bölgesinde ve iklim koşullarında sürdürülebilir yaşayan sistemleri kapsar; permakültür ilkelerinin gıda üretimine, ev tasarımına, inşaat faaliyetlerine, enerji tasarrufu ve üretimine uygulanışını içerir ve permakültür çözümlerini destekleyen alternatif ekonomik yapılanmaları ve hukuki stratejileri de incelemektedir.

Kurs İçeriğinden Bazı Konular:
*Permakültür kuramı ve ilkeleri
*Ekolojik ev konumlandırması ve tasarımı
*Soğuk iklimler için enerji tasarrufu yöntemleri
*Geri dönüşüm ve atık yönetimi
*Kentsel ve kırsal stratejiler
*Doğadaki örüntülerin anlaşılması
*Tasarım yöntemleri
*Organik gıda üretimi
*Su hasadı ve yönetimi
*Ekolojik zararlı mücadelesi
*Kuraklık için çözümler
*Toprak ıslahı ve erozyon önlemleri
*Toprak işleri
*Çiftlik hayvanları
*Su kültürü (su ürünleri)
*Afete hazırlık ve önleme
*Rüzgarkıran bitkilendirme ve yangın önlemleri
*Biyobölgesel organizasyon

Kursun 72 saatlik müfredatını Bill Mollison’ın “Permakültür: Bir Tasarım Kılavuzu” (Permaculture: A Designers’ Manual) adlı kitabının içeriği oluşturmaktadır.

Kurs sonunda katılımcılar gruplar halinde bir tasarım çalışması yaparlar ve bu çalışmalarını diğer katılımcılara ve eğitmene sunarlar. Bu tasarım çalışması hayali bir kişi veya grup ve hayali bir arazi üzerinden yapılabileceği gibi gerçek bir danışan ve arazisi için de gerçekleştirilebilmektedir.

Kurs tarihleri:
Kurs 16 Kasım 2013′de başlayacak ve 22 Aralık 2013′de sonlanacaktır. Altı hafta boyunca Cumartesi – Pazar günleri 10.00 – 18.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

PDC kursu toplam 72 saat sürer ve günde 1,5 saatlik 4 oturumdan oluşur. Sertifikaya hak kazanmak için kurs boyunca veya sonunda herhangi bir sınav yapılmayacaktır. Tek koşul kursun tamamına katılmaktır.

Kurs Mekanı:
Kurs, İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi (KHAS) Cibali Kampüsü’nde düzenlenecektir.

Kurs ücreti:
Destekçi katılımcı (indirimlere ve burslu katılımcılara katkı sağlamak isteyenler): 1.400 TL
Tam katılımcı: 1.100 TL
Öğretmen ve 18 yaş altı: 300 TL
18 – 26 yaş arası: 550 TL

TPAE’nin ücretlendirme ve burs ilkelerini okumak için tıklayınız.

Organizasyon:
Kursu TPAE (Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü) düzenlemektedir.
Ön kayıtlar: http://permacultureturkey.org/istanbulda-ikinci-part-time-pdc-kursu/ sitesinde bulunan kayıt formu üzerinden yapılacaktır. Kayıt formları elimize ulaştıktan sonra sizinle temasa geçilerek kesin kayıt alınacaktır.

Organizasyonla ilgili yukarıda bulunmayan detaylar ve sorular için lütfen enstitü yöneticisi Murat Akhuy ile görüşünüz: egitim@permacultureturkey.org

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu