"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Otomobilsiz Yaşam Günü

Tarih: 22 Eylül 2012
Yer:

22 Eylül 2012 Cumartesi

Dünyanın çeşitli şehirlerinde çok farklı biçimlerde düzenlenen Otomobilsiz Yaşam Günü, sadece bir günlüğüne bile olsa, otomobillerin olmadığı bir şehrin nasıl olabileceğini şehir sakinlerine gösterme amacını taşıyor.

1994 yılının Ekim ayında, İspanya'da düzenlenen Accessible Cities (Ulaşılabilir Şehirler) konferansında verdiği konuşmada Eric Britton, ilk kez böyle bir günün gerekliliğine dikkat çekti. Bundan sonraki iki sene içerisinde Reykjavik (İzlanda), Bath (İngiltere) ve La Rochelle (Fransa) şehirlerinde Otomobilsiz Yaşam Günleri düzenlendi. 1995 yılında Dünya Otomobilsiz Yaşam Günleri Konsorsiyumu düzenlendi ve etkinliğin dünya çapında yayılması için çalışmalara başlandı.

1998 yılında Fransa'nın başlattığı "In town, without my car!" etkinliğinin 2000 yılında Avrupa Komisyonu tarafından sahiplenilmesi ve tüm Avrupa ülkelerinde "Avrupa Ulaşım Haftası" olarak kutlanmasıyla birlikte Otomobilsiz Yaşam Günü'nün diğer ülkelerde kutlanması da yaygınlaştı.

Otomobilsiz Yaşam Günü'yle ilgili daha fazla bilgiye etkinliğin resmi web sitesinden ulaşılabilir.

Türkiye'de düzenlenecek etkinlikler için etkinliklerin Facebook sayfalarına aşağıdaki bağlantıları tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İstanbul için Facebook sayfası
Kocaeli için Facebook sayfası
Eskişehir için Facebook sayfası

 

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu