"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Masal Okulu

Tarih: 07 Nisan 2012
Yer:

Masal Okulu, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Atlas dergisinin ortaklığı ile 7-11 Nisan 2012 tarihlerinde Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Doğal örüntülerin masallarla aktarımı, masalların çözümlenmesi ve gerçeğin dili gibi konu başlıklarının işleneceği Masal Okulu, derneğin Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde iki yıldır devam eden Yaşam Okulu’nun bir parçası olarak kurulacak.


Emin olabileceğimiz bir şey var ki, en çok bitki veya hayvan türü, masalların hâlâ anlatıldığı topraklarda yaşamaktadır. Ve yine emin olabiliriz ki, bir yerde masallar yitiyorsa, o topraklarda, bir daha asla geri gelmeyecek çiçekler, böcekler, hatta daha büyük hayvanlar, memeliler, sürüngenler, kuşlar ve onlarla birlikte yaşamı paylaşan insanlar da yitiyordur.

Masallar unutuldu ve bugün, gezegenimiz doğasını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya.

Masallar, ürkütücü gerçeğin içinden nasıl çıkacağımızı anlatırdı. Masalları anımsa, masalları oku, masalları anla. Güneşin altında söylenmesi gereken her şeyi onlar binlerce yıl önce söyledi!

İnsanlığın bugün ihtiyacı olan bilginin masallarda gizlendiğini söyleyebiliriz. Masal Okulu, gezegenimiz için, yaşam için binlerce yıldır damıtılan bu bilginin öğrenildiği bir okul olarak açılıyor.

- İçimizdeki Şehrazad insanlığa ne anlatıyor? Neden, asıl gerçek masaldır? Kurbağa Prens kimdir? Yılanlar Kraliçesi Yemliha, Şahmaran, dünyanın güzel döngüsünün hangi öyküsünde yer alıyor?
- Ne zaman, nerede, neden hikâye anlatırız? Eğitimlerde, iletişim kurma çalışmalarında ve günlük yaşamdaki olayları aktarmada kullanabileceğimiz hikayeleştirme ve anlatım teknikleri nelerdir?
- Psikoloji ve bilinçdışından bahsederken masallar ve mitler nerededir?
- Anadolu’nun masal zenginliği, masalların derlenmesi ile ilgili incelikler

Masal Okulu’nda kara tahtaya bu soruların yanıtları yazılacak. Egzersizler, oyunlar ve film gösterileri yapılacak.

Masal Okulu, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Atlas dergisinin ortaklığı ile bu yıl öğretime açılıyor. Masal Okulu, aynı merkezde iki yıldır devam eden Yaşam Okulu’nun bir parçası olarak kuruluyor.

Konu Başlıkları
Doğal örüntülerin masallarla aktarımı
Masalların çözümlenmesi ve gerçeğin dili
1001 Gece Masalları
İnsanlık halleri ve masallar, mitler
Hikâye anlatıcılığının temelleri
Hikâye anlatıcılığı teknikleri
Günlük hayatta anlattığımız hikâyeleri zenginleştirme
Anadolu’nun masal zenginliği
Ses ve Söz

Anlatıcılar
Güneşin Aydemir – Program Editörü
Özcan Yüksek, Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Dr. Günnur Başar, Hekim ve Sanat Terapisti
Dr. Evrim Ölçer Özünel, Halk Bilimci
Judith Libermann, Hikaye Anlatıcısı
Hande Gündüz, Hikaye Anlatıcısı
Tugay Başar, Beden Perküsyonu – KeKeÇa

Detaylı bilgi için www.camtepe.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu