"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

NERGİS YAZGAN'IN ORMANLARA ADADIĞI SERGİ

Tarih: 01 Ekim 2007
Yer:

NERGİS YAZGAN'IN ORMANLARA ADADIĞI SERGİNİN GELİRİ WWF-TÜRKİYE'YE GİDECEK 

WWF-Türkiye 'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) kurucu üyesi ve eski genel müdürü Nergis YAZGAN, ömrünü tamamlamış ağaçlara yeniden hayat verdiği yapıtlarını bir sergide topluyor. Nergis YAZGAN'ın ellerinde yeniden hayat bulan ağaçlar sanat yapıtlarına dönüşüyor. Sergide yer alan eserlerin satışından elde edilecek gelir WWF-Türkiye'ye bağışlanacak. Bu gelir WWF-Türkiye'nin "Ölü Ağaçlar Yaşayan Ormanlar" projesine aktarılacak. 25 Eylül 2007 tarihinde Artisan Sanat Galerisi 'nde açılan "Ağaç Tornam'dan ? Sergisi 20 Ekim 2007 tarihine kadar gezilebilecek.  

Doğa ve sanatı buluşturan sergi
Yaşamının büyük bir kısmını doğal hayatın korunmasına adayan Nergis YAZGAN, ağaçlara her zaman âşık olduğunu belirterek "Yaşayan veya ölmüş tüm ağaçlar benim için kutsal. Onları hep sevmek, okşamak, onlara teşekkür etmek, onlara yaptıklarımızdan dolayı utancımdan yerin dibine geçmek gibi duyguları bir arada yaşıyorum. Ağaçlarla ilgili devamlı yaşadığım hisler bunlar." diyor.  
Nergis YAZGAN'ın kullandığı ağaçların hepsi kesilmiş, devrilmiş, dozerler tarafından sökülmüş, yıldırım çarpmış, yangın geçirmiş, çürümüş, kurtlanmış ağaçlardan. Çoğu şömine veya sobaya girmeden "kurtarılan" ağaçlar ve hepsi ülkemizin ağaçları. Yağmur ormanlarını korumak için tropikal orman ağaçlarını kullanmıyor. Onları hiçbirimizin kullanmaması gerektiğine inanıyor. Mükemmel maunlar, simsiyah abanozlar Nergis Yazgan için menzil dışı. Ayrıca Türkiye'de büyüyen ağaçların ne kadar güzel ve eşsiz olduklarını herkese göstermek istiyor.   
Ağaç o kadar muazzam, sıcak ve kutsal bir varlık ki yaşarken bize verdiği sonsuz yaşamsal nimetlerin yanında öldükten sonra da bize sadece iyilik ve mutluluk veriyor. Ağaç ile çalışmak hayatın kendisini yaşamak Nergis YAZGAN'a göre. Asıl gerçeklik yüzeyde değil derinlerde saklı. Onu bulmak bize düşüyor…

Bilgi için: Oğuz Yavuz, oyavuz@wwf.org.tr      

        

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu