"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Kutsal Ekonomi : Para, Hediye, ve Geçiş Çağında Toplum

Tarih: 13 Eylül 2012
Yer:

13 Eylül 2012
Kadir Has Üniversitesi, İstanbul

Kutsal Ekonomi para sisteminin yabancılaşmaya, rekabete, kıtlığa, dağılmış toplumlara ve bitmek tükenmek bilmeyen büyüme zorunluluğuna neden olduğu gerçeğini ortaya koyarak, hediyeye dayalı antik ekonomilerden modern kapitalizme paranın tarihinin izini sürüyor.

Bugün, bu eğilimler aşırı uçlarına ulaştılar ama onların çöküşünün hemen ardından, daha bütünleşik, ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşama geçiş için büyük bir fırsat bulabileceğiz.

Bu kitap yaşanan geçişin sonucunda para sisteminin nasıl değişeceğini –şimdiden değişmekte olan- anlatmaktadır. Teoriyi, politikayı ve uygulamayı sentezleyerek, Kutsal Ekonomi negatif faizli para birimlerini, yerel para birimlerini, kaynak bazlı ekonomileri, hediye ekonomilerini, ortak alanların iade edilmesi gibi Yeni Ekonomi’nin avant-garde konularını inceliyor.

Yazar Charles Eisenstein para tarafından yönetilen bir dünyada  “doğru yaşam” ve idealler doğrultusunda nasıl yaşanacağı için endişelenenlere, bu geçişin bireysel boyutlarını da ele alarak hitap ediyor.

Kutsal Ekonomi, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan iktisadi düşüncenin zengin geçmişi ile bağlantı kurarak, uygarlığımızın krizleri derinleştikçe, orijinal ancak sağduyulu, radikal ancak nazik ve gittikçe artan  paralellikte bir vizyon sunuyor.

Daha fazla bilgi için etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu