"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Sarıkeçililere Sadakat Yürüyüşü - 24-26 Eylül 2010

Tarih: 24 Eylül 2010
Yer:

Sarıkeçililer, Atlas okurlarını ve tüm doğa dostlarını 24-26 Eylül 2010 tarihlerindeki Yörük şenliğine davet ediyor. Sarıkeçililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği etkinlik, Konya'nın Taşkent ilçesinin Avşar beldesine bağlı Hanboynu mevkiinde gerçekleştiriliyor.

Binlerce yıllık bir hayat biçimini yaşatan Sarıkeçililer, bürokratik engeller yüzünden göç yollarında engellerle karşılaşıyor. Şenlik Sarıkeçililerin sesini duyurmayı, kültürlerini tanıtmayı ve paylaşmayı amaçlıyor. Katılımcılar etkinlik çerçevesinde bizzat birer Yörük olacak, çadır kuracak, çadır yıkacak, birlikte yürüyecek. Temsili göç kapsamında genç müzisyenler bir konser de verecek.

Akdeniz kıyılarıyla yüksek yaylalar arasındaki göçlerini sürdüren Sarıkeçililer hayvancılıkla geçiniyor, doğayla iç içe bir hayat sürüyor. Onların göçünün durması kadim bir bilginin de silinmesine, Anadolu'nun kültürel derinliğinin biraz daha azalmasına yol açacak. Türkiye'nin bu göçü sahiplenmesi, yaşayan bir kültür varlığı olarak koruması büyük önem taşıyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.kesfetmekicinbak.com/gezi/others/10249/

 

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu