"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Yaşam Okulu

Tarih: 23 Haziran 2012
Yer:


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin Yaşam Okulu, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde 23-29 Haziran'da üçüncü kez düzenlenecek.

Gezegenimiz, insanın doğa ile ilişkisini koparması nedeniyle yok oluyor. Oysa doğa ile insanın birliği ve doğa ile tamlık içinde kurulan ilişkilerle yaşamı bir bütün olarak algılayabilir, yaşamdaki rolümüzü anlayabilir ve sorumluluğumuzu tam olarak alabiliriz. Her gün artan tüketimimizi gözden geçirerek, tükettiğimizden daha fazlasını üreterek doğa ile yeniden bağ kurabiliriz.

Yaşam Okulu’nun 2012 programı, yaşamı kavrayışımıza yeni bir açıklık getiriyor. Doğanın işleyiş mekanizmalarının sırlarını, evrenin düzenini ve yeryüzü ile olan ilişkimizi mercek altına alıyor.

Yaşam Okulu’nun katılımcıları okul programı süresince, yaşamın yalın ve olağan döngülerini, doğanın kendisinde, derede, tarlada fark etmenin yollarını keşfedecekler. Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulu Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde bir hafta boyunca geçmişin unutulmuş bilgeliklerini öğrenecek, doğanın örüntülerinden masalların erdemlerine uzanan yolculukta, düşünme ve öğrenme yetilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Okulun katılımcıları kendilerini ve onları çevreleyen evreni tanıma; gezegeni, bugünü ve geçmişi anlama yolunda adım atacaklar.

Yaşam Okulu bu yıl kapsamını ve kadrosunu genişleterek programına yeni konular ekledi. Okulda bu yıl söyleşiler, düşünme egzersizleri, doğada etkinlikler, doğrudan deneyimlerle dolu bir hafta bekliyor katılımcıları… Eğitmenler ise Ahmet Yazman, Güneşin Aydemir, Dr. Günnur Başar, Mustafa Bakır, Özcan Yüksek, Selen Akhuy, Dr. Sinan Canan ve Tugay Başar.

Ders başlıkları:
    Doğanın örüntüleri ve örüntü kavrayışı
    Makro ve mikro evrenler
    Sağlıklı bedenin doğası
    Beynimiz ve gerçeklik algımız
    Kadim öğretilerde insan
    Geleneksel kültürde yaşam bilgisi
    Masalların şifresi
    Tüketim kültürünün örüntüleri
    Dijital âlemde tüketim
    Anadolu sembolizmi
    Düm ve Tek

Detaylı bilgi için etkinliğin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
www.camtepe.org

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu