"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Gaziantep Enerji Zirvesi

Tarih: 14 Aralık 2012
Yer:

Yer: Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi, Gaziantep
Tarih: 14 Aralık 2012

Basın bülteninden derlenmiştir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMADA LİDER ŞEHİR GAZİANTEP`TE 1. ENERJİ ZİRVESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliği ile bölgede ilki düzenlenen ve bundan böyle her yıl tekrarlanacak olan ‘Gaziantep Enerji Zirvesi’ 14 Aralık 2012 Cuma günü Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Enerji Zirvesi ile sürdürülebilir kalkınma yolunda Gaziantep`in yeni yatırımlar için potansiyel olanakları, geleceğe yönelik vizyonu ve bölgedeki rolünün paylaşılması hedefleniyor. Zirvede Gaziantep`teki küçük ve orta ölçekte işletmeler için yol haritaları, enerji verimliliğinde karlılık konusu, teşvikler, düzenlemeler, yatırım ve yaptırımların yer alacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Enerji Zirvesi, gelişen kentimizin enerji dalında gerçekleştirdiği Ekolojik Kent Projesi, İklim Eylem Planı ve daha birçok başarılı projenin tanıtımını yapmak, bu projeleri enerji konusundaki sektör temsilcileri ile buluşturmak; Gaziantep’in enerji hedeflerini oluşturmak ve konu ile ilgili yeni teşvikler hakkında bilgi vermek amacıyla düzenleniyor” şeklinde konuştu. Kırsal alanın karakterini koruyan ve güçlendiren, çağdaş, öncü ve örnek bir kent planlaması oluşturacağını ifade eden Güzelbey Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ve Türkiye’de ilk olarak Gaziantep’te hayata geçirilecek olan “Ekolojik Kent”in çevreye katkılarının yanında sunacağı imkanların ve yaratacağı fırsatların ele alınacağı zirvede, katılımcılarla ekolojik kentin önemi ve bu alanda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, doğal yapıya zarar vermeyen yüksek yalıtım değerine sahip binaların yapımındaki teşvik ve desteklerinde katılımcılarla paylaşılacağı belirtiliyor.

Zirveye, enerji konusunda Bakanlıklar, özel sektör ve derneklerden karar vericiler, uzmanlar ve ilgili tüm taraflar katılıyor. Bölgesel güç olarak Gaziantep`in sürdürülebilir kalkınma yolunda liderlik yaptığı Ekolojik Kent Projesi ile altyapı ve iş fırsatlarının da paylaşılacak olduğu zirvede Enerji Yönetimi, Enerji Yatırımları, Binalarda Enerji Verimliliği, Karbon Sicili/Uygulamaları ve bu alandaki Teşvikler ve Yasal Düzenlemeler ele alınacak diğer konular olacaktır.

Enerji Zirvesi`ne bölgede özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin yoğun ilgisinin olacağı bekleniyor. Zirve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliğinde karbon nötr olarak gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı bilgi için etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu