"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Dünya Kadınlar Günü

Tarih: 08 Mart 2013
Yer:

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Neden 8 Mart?
Kadınlar için bir kutlama günü fikri ilk olarak Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin tarafından 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda ortaya atıldı.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisle yaşanan mücadele esnasında çıkan yangın sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

Clara Zetkin, işte bu yangında ölen kadın işçiler anısına, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve bu önerisi kabul edildi. 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda bu günün adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

8 Mart’ın, 1960'lı yılların sonunda ABD’de de anılmaya başlanmasıyla bu konu daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. (Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.)

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı.

Günümüzde ise Dünya Kadınlar Günü, Türkiye’nin her ilinde, çeşitli kadın kuruluşları ve derneklerinin de katkılarıyla düzenlenen birçok etkinlikle kutlanmaktadır.

Uluslararası Dünya Kadınlar Günü resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu