"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Ekoloji aktivistleri Diyarbakır'da buluşuyor

Tarih: 29 Ocak 2011
Yer:

25 Ocak 2011 Cumhuriyet

Mezopotamya Sosyal Forumu (MSF) 29-30 Ocak arasında Diyarbakır’da Ekoloji Forumu düzenliyor.

Ekoloji Forumu’nun programı dün, Sümerpark Kampusu Güneşevi önünde yapılan basın açıklamasıyla duyuruldu. Açıklamada bugüne kadar tüm nimetlerini cömertçe paylaşan doğanın insanın sınırsız istekleri karşısında pes etmek üzere olduğu ve dünya ekosisteminin artık insan tahribatlarını hazmedemeyecek boyuta ulaştığının altı çizildi.

Açıklamada, “İnsanlık artık yol ayrımına gelmiştir. Bu yol ayrımında algı kapılarımızı aralamak ve ortak bir mücadele hattı örmek için ekoloji aktivistlerini, kolektifleri, oluşumları, taban örgütlenmelerini dil, din, ırk, cinsiyet, renk ayrımı olmaksızın Ekoloji Forumu’na davet ediyoruz”  denildi.

Foruma, Yerel Gündem 21 Çevre Sağlık Çalışma Grubu’ndan Doç. Dr. Ali Ceylan, akademisyen Ahmet Yıldırım, Diyarbakır Ziraat Mühendisleri Odası’ndan A. Samed Ucama, Mezopotamya Biyoçeşitlilik Araştırma Topluluğu’ndan Prof. Dr. Yüksel Coşkun ve daha birçok akademisyenin katılacağı belirtildi.

Ayrıca forumda, “Ortadoğu’da Doğu Kaynakların Yönetimi ve Tüketimi”, “Ekoloji ve Siyaset Düzleminde Toplumsal Sistem Arayışları, Deneyimler ve Direnişler”, “Genetiği Değiştirilmiş Dünya’nın yan etkileri ve alternatifler, gıda egemenliği ve Mezopotam’yada GDO”, “Ekolojik çeşitlilik, halkların ve doğanın çeşitliliği”, “Ekolojik krizin nedenleri ve krizden çıkış için yaklaşımlar” ve “Sürdürelebilir kentler ve alternatif teknolojiler” başlıklı konuların tartışılacağı açıklandı.

Ekoloji Forumu’na, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Güneş Evi, Mezopotamya Biyoçeşitlilik Araştırma ve Koruma Topluluğu, Yerel Yönetimler ve Ekoloji Komisyonu, Yeşiller Partisi’nin de aralarında bulunduğu 76 sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütünden de temsilciler katılacak.

Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu