"
YUKARI

Etkinlikler

ileri geri

Eski Ampulünü Getir Enerji Tasarruflusunu Götür

Tarih: 18 Kasım 2013
Yer: İstanbul

Türkiye’nin elektronik atık odaklı ilk ve tek derneği Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği kuruluşunun ilk yılında, enerji tasarrufu ve elektronik atıkların geri dönüştürülmesi gereğine vurgu yapmak amacıyla önemli bir etkinliğe imza atıyor.

Etkinlik kapsamında 18-22 Kasım tarihleri arasında, toplamda 1000 adetle sınırlı olmak üzere, eski ampulünü getiren herkese enerji tasarruflu ampul hediye edilecek. Ayrıca eski ve kullanılmayan her türlü elektronik eşyanın kabul edileceği bir stantın da yer alacağı organizasyonda, lisanslı elektronik atık geri dönüşüm firmaları, atıkları geri dönüştürmek üzere toplayacak.

Dernek başkanı Çevre Mühendisi Burak Köktürk, “Kuruluşumuzun ilk yılında böyle anlamlı bir aktivite ile enerji tasarrufunun önemine vurgu yapmak istedik. Türkiyede elektronik atıkların ayrı toplanması ve geri dönüştürülüp ülke ekonomisine geri kazandırılması konusunda farkındalık yaratma gayreti içindeyiz. Ülkemizde her sene 400 bin ton elektronik atık oluşuyor ve sadece %3’ü lisanslı firmalar tarafından geri dönüştürülebiliyor” diyerek dernek çalışmalarıyla bu oranın artması için okullarda eğitimler verdiklerini, lisanslı geri dönüşüm firmalarıyla ortaklaşa atık toplama yarışmaları düzenlediklerini ve üniversitelerin çevre kulüpleri aracılığıyla seminerler organize ettiklerini belirtti.

18-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte toplanacak elektronik atıklardan elde edilecek gelirle, dernek bünyesinde sadece meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin kullanımına açık bir laboratuvar kurulması ve laboratuvarda robot yapımı için temel elektronik eğitimlerinin verilmesi amaçlanıyor.

EAGD ve etkinlik hakkında detaylı bilgiye www.eagd.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Etkinlik adresi: Halil Rıfat Paşa Mahallesi Perpa İş Merkezi A Blok Kat:10 No:1608 Şişli/İstanbul

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu