YUKARI

Haberler

 • Otoyolda çöp atana ceza geliyor

  Devamını oku

 • Yavru pumalar

  Devamını oku

 • Sizin balık kaç santim?

  04 Kasım 2010 ntvmsnbc.com

  Bir balığın boyunun kaç santim olduğunun ne kadar önemli bir ayrıntı olabileceğini pek düşünenimiz olmamıştır. Ama bazen boyut önemli olabilir; hele konu müthiş bir ekosistemin ve milyonlarca insanın geçim kaynağının devamlılığını korumak ise...

  Bu sözler Greenpeace Akdeniz'in Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi'ye ait...

  "Gezegen'in Geleceği" adlı radyo programında yavru balık katliamına dikkat çeken Özesmi şunları söyledi:"Bir balığın boyunun kaç santim olduğunun ne kadar önemli bir ayrıntı olabileceğini pek düşünenimiz olmamıştır. Ama bazen boyut önemli olabilir; hele konu müthiş bir ekosistemin ve milyonlarca insanın geçim kaynağının devamlılığını korumak ise...


  Yarın hala denizlerimizde ve sofralarımızda lüfer, hamsi, palamut, sardalya, tekir ve diğer balık türlerini görmek istiyorsak kaç santim bilmek zorundayız.

  Aşırı avlanma, yasadışı avlanma, tahrip edici avlanma yöntemleri (dip trolü, akıntı ağları, devasa gırgır tekneleri gibi), kirlilik, iklim değişikliği, kıyısal tahribat gibi diğer tehditler ile birleşince bu tablo neredeyse önüne geçilemez boyutlara geldi.

  Gitgide azalan stoklar ve özellikle de üreme çağındaki balıkların azalması, pazardaki yavru balık miktarının hızla artmasına neden oluyor. Greenpeace de 2007 yılında Atlas dergisinin de katkısı ile 'Küçük Balık Yoksa Büyük Balık da Yok' kampanyası başlatmıştı. Bir kez bile yumurtlama şansı olmadan avlanan yavru balıkların satışının denetlemeler ile durdurulması için tüketici bilgilendirilmeye çalışılan bu kampanyaya devam ediyor.

  Greenpeace, Türkiye'de acilen bazı kurumların yapısal olarak yenilenmesi, geliştirilmesi ve belki de yeni bir bakanlığa ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor. Vatandaşlar olarak hepimizin yapması gereken en önemli şey, bu konuyla ilgili yapıcı adımların atılmasını sağlamak için baskı yapmak ve bilinçli satın alma yoluyla doğru bilinç yaratmak.

  Buna 'yavru balık' almayarak ve tüketmeyerek başlayabiliriz.

  Müthiş bir ekosistemin ve milyonlarca insanın geçim kaynağının devamlılığı, bu konuda göstereceğimiz duyarlılığa bağlı. "

  Detaylı bilgi için tıklayınız

  Devamını oku

 • 6 panda Kanada yolcusu

  Devamını oku

 • Kuşlar halkalandı

  Devamını oku

 • Akdeniz Havzası İçin

  Devamını oku

 • Çevrecilerle Bakan Savaşı Kızışıyor

  Devamını oku



Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu