YUKARI

STK'lar

Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2013

ÇEVKO - Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı

 • Amacı, tüketim maddesi ambalajları ile ilgili olarak, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek, Türkiye'de ambalaj atıkları geri kazanım sistemi oluşmasında ve yönlendirilmesinde etkili rol oynamak ve katkıda bulunmaktır.


  Vizyonu
  Türkiye'de sağlıklı, ekonomik ve sürdürülebilir bir geri kazanım sistemi oluşması

  Varoluş Nedeni
  Türkiye'de ambalaj atıkları geri kazandırma sisteminin oluşmasında ve yönlendirilmesinde etkin rol oynamak ve katkıda bulunmak

  Çalışma Alanları
  Eğitim, sağlık, kültür, bilimsel araştırma ve geliştirme, teknolojiyi geliştirme, yeni teknoloji arayışına yönlenme konularında faaliyet gösterir.

  Eğitim Çalışmaları - Ana, ilk ve orta okullar düzeyinde ambalaj ve çevre ilişkisinin anlatıhdığı, geri dönüşümün, hammadde ve enerjiden tasarruf olduğu bilincine yönelik eğitim çalışmaları.

  Model Projeler - "Entegre Geri Dönüşüm Sistemi"nin temeleni oluşturmak üzere yerel yönetimlerle işbirliği yapmak, kullanılmış ambalajların kaynağında ayrı toplanması, sınıflandırılması ve değerlendirilmesi çalışmalarına destek olmak.

  Bilimsel ve teknolojik çalışmalar - Geri dönüşüm ve geri dönüşüm sistemleri için etüdler, Hukuksal yapının doğru geri dönüşüm sisteminin kurulmasını sağlayacak yönde geliştirilmesi, Bilgi iletişimi amacıyla uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapılması.

  Organizasyon Yapısı
  Türkiye'de sağlıklı, ekonomik ve sürdürülebilir bir geri kazanım sistemi oluşturmak için 14 sanayi kuruluşunun girişimiyle kurulan ÇEVKO Vakfı bünyesinde, 1991'den beri gönüllülük ilkesiyle örnek geri kazanım çalışmaları yürütülmekte. ÇEVKO üyesi veya ÇEVKO ile sözleşmeli olan, ambalaj üreten, ambalajlı ürün piyasaya süren veya bunların tüketiciye satışını gerçekleştiren işletmelerin, yönetmelikten kaynaklanan geri kazanım yükümlülüklerini üstlenerek, yerel yönetimler ve geri kazanım endüstrisi işbirliğiyle yerine getirmekte.

  İletişim Bilgileri
  Adres: Cenap Şehabettin Sk. No:94 Koşuyolu 34718 İstanbul
  Tel: 0216 428 78 90 - 94
  Faks: 0216 428 78 95
  E-posta : cevko@cevko.org.tr
  Web: www.cevko.org.tr

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu