YUKARI

STK'lar

Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2013
ztbb

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

 • Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin beraber yürüttükleri proje dahilinde 14 dönümlük bir alanda kurulmuştur. Türkiye'nin tek tıbbi bitkiler bahçesidir ve 2005 yılında açılmıştır.

  Proje Hedefleri
  • Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak
  • Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
  • Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
  • Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek
  • Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak

  Bahçede ekili ve etiketli tıbbi bitki sayısı 600’ü aşmaktadır. Ayrıca, alanda sentetik gübre ve ilaçlar kullanılmamakta ve bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmektedir. Su israfının önüne geçmek için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

  Çalışma Alanları
  ZTBB'de bulunan Sağlık Araştırmaları Merkezi, yerel, geleneksel ve doğal sağlık mirasımızı değerlendirmek üzere kurulmuştur. Tıbbi girişimlerin etkilerini ortaya koymak, insan ve tabiatın dengesine duyarlı, erişilebilir ve adil sağlık çözümleri sunmak üzere disiplinlerarası araştırmalara öncülük etmeyi hedefler. Bu kapsamda yayınlar, seminerler, atölye çalışmaları ile bir referans ve danışma merkezi olmaktadır.

  Alanda ayrıca, Herbarium, Seralar, Laboratuar, Kurutma Odası, Güneş Saati, Tabiat Takvimi ve bir de çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapan bir Arka Bahçe bulunmaktadır.

  Geleneksel Tıp Festivali
  ZTBB her sene yaza girdiğimiz aylarda Geleneksel Tıp Festivali düzenlemektedir.

  Ürünler
  ZTBB'de yetiştirilen fidelerden ve bitki yağlarından bahçeyi ziyaret ettiğinizde veya internet üzerinden siparişle satın alabilirsiniz.

  İletişim Bilgileri
  Adres: Merkezefendi Yeniçiftlik yolu 1 Zeytinburnu İstanbul 34015
  Telefon: (212) 664-4155
  Web: www.ztbb.org

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu