YUKARI

Röportajlar

Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2018

Enerji verimliliği projeleri gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek enerjide dışa bağımlılığın azaltılması anlamında fark yaratıyor

 • TSKB Kurumsal Pazarlama Müdürü Hasan Hepkaya, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında Dünya gazetesine bilgi verdi.

  TSKB'nin sürdürülebilirlik yatırımlarına verdiği destek hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Sürdürülebilirlik temalı yatırımların desteklenmesi, TSKB’de en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor. Kredi portföyümüzün %60’ı sürdürülebilirlik yatırımlarından oluşuyor. Bu alandaki desteklerimiz yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, ihracat, yeşil binalar, turizm, kadın istihdamı gibi başlıklarda şekilleniyor. Enerji verimliliği kredileri de bu kapsamda en çok odaklandığımız konuların başında geliyor.

  Enerji verimliliği projeleri hakkındaki yaklaşımınız nedir?

  Enerji verimliliği projeleri gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek enerjide dışa bağımlılığın azaltılması anlamında fark yaratıyor. Biz de TSKB olarak enerji ve kaynak verimliliğinin artırılmasına yönelik özel sektör yatırımlarını 2009’dan bu yana orta ve uzun vadeli fonlarla destekliyoruz. Dünya Bankası - IFC, Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve OPIC gibi dış kaynaklardan temin ettiğimiz fonları Türkiye’de sanayinin daha verimli bir üretim düzeyine geçişine hizmet eden projelere aktarıyoruz.

  Bugüne kadar destek verdiğiniz kaç proje oldu? Nasıl bir etki yaratıldı?

  Bugüne kadar 80’e yakın enerji verimliliği projesine yaklaşık 600 milyon ABD doları finansman sağladık. Bu projelerler tasarruf edilen enerji miktarı 1,5 milyon kişilik bir kentin bir yıllık ısınmasına karşılık geliyor. Sürdürülebilirlik yatırımlarına verilen tüm desteği dikkate alırsak ülkemizin yıllık karbondioksit salınımının 13 milyon tondan fazla azalmasına katkıda bulunduğumuzu söyleyebiliriz.

  Enerji verimliliği kredilerinde özellikle odaklandığınız bir sektör var mı?


  Enerji verimliliği yatırımlarında, enerji tüketimi yüksek olan demir çelik, çimento, tekstil, otomotiv, kimya ve plastik sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler öne çıkıyor. Doğru projelerle yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanması, üretim maliyetlerinin düşmesiyle bu firmalara önemli bir rekabet avantajı sağlıyor. Yatırım alanı olarak bakıldığında ise enerji verimliliği projelerinin atık ısıdan enerji üretimi, tesis modernizasyonu, enerji optimizasyonu, enerji verimli teknolojiler, izolasyon, aydınlatma, taşıma ve yeşil binalar gibi geniş bir yelpazeye yayıldığı görülüyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu