YUKARI

Röportajlar

Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2016

TSKB’nin sosyal sorumluluk projelerinde önceliği sürdürülebilirlik

 • TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ece Börü, TSKB'nin sürdürülebilirlik konusundaki deneyiminin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına yansımaları hakkında Forbes dergisine konuştu.

  TSKB, sağladığı uluslararası krediler ve sürdürülebilir bankacılık uygulamalarıyla Türk sanayisinin gelişimine destek veriyor. Sürdürülebilirliği tüm süreçlerine entegre eden TSKB, sosyal sorumluluk projelerine de ‘Sürdürülebilir Bankacılık’ misyonuyla şekil veriyor. Başta sürdürülebilir yaşam, iklim değişikliği, enerji ve karbon yönetimi başta olmak üzere, dünyanın geleceği açısından büyük önem taşıyan konulara odaklandıklarını belirten TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ece Börü, özellikle iş dünyası ve üniversitelerde farkındalığı artırmak istediklerini belirtiyor.

  Bu doğrultuda devreye aldıkları projeler hakkında bilgi veren Börü, şu açıklamada bulundu: "Toplumda sürdürülebilirlik bilincini artırmak amacıyla kurduğumuz cevreciyiz.com‘da 2007’den beri iş dünyasından sürdürülebilirlik haberlerine, enerji verimliliği, çevre dostu tasarımlar, alternatif enerji kaynakları, sürdürülebilir iş fikirleri gibi ufuk açıcı konulara yer veriyoruz. Etki alanını sosyal medya hesaplarıyla genişleten cevreciyiz.com sitemiz sürdürülebilir bir gelecek için farklı hedef kitlelere hitap eden içerikler sunuyor. Deneyim paylaşımı için dijital platformların önemine inanıyoruz. Bu amaçla son yıllarda oldukça önem kazanan enerji verimliliği konusuna özel olarak hazırladığımız tskbenerjiverimliligi.com sitemiz enerji verimliliği alanında önemli bir referans olmaya devam ediyor. Bankamızın sürdürülebilirlik alanında fark yaratan diğer bir uygulamasıysa üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen TSKB Sürdürülebilirlik Atölyeleri. Sürdürülebilirlik alanında ilk okuryazarlık programı olan TSKB Sürdürülebilirlik Atölyeleri ile geleceğin karar vericileri olan üniversite öğrencilerine hem bir proje deneyimi yaşatıyor hem de sürdürülebilirlik konusunda bilinçlenmelerini sağlıyoruz."

  Sosyal sorumlulukta Karbon-Nötr yaklaşım
  Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası olan TSKB, karbon ayak izi konusundaki bilinçlendirme çalışmalarına özel önem veriyor. Bu nedenle bankanın sosyal sorumluluk çalışmalarında karbon duyarlılığı ağırlık kazanmış durumda. 2014’ten bu yana, her yılsonlarında TSKB paydaşlarının bir yıllık bireysel karbon ayak izi siliniyor ve sıfır karbon olduklarını simgeleyen sertifikalar birer yeni yıl hediyesi olarak paydaşlara sunuluyor. Karbon-nötr felsefesini organize ettiği etkinliklere de taşıyan banka, düzenlediği uluslararası konferansların karbon ayak izini silmeyi de önemli bir katma değer olarak görüyor.

  Ayrıca TSKB, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Müzik Festivali kapsamındaki konserlere 1990 yılından bu yana destek vererek ülkemizin kültür ve sanat hayatının gelişimine katkı sağlıyor. Banka, 2014 yılından bu yana sponsoru olduğu tüm bu konserlerde sanatçılar ve sanatseverlerin ulaşımlarından doğan karbon emisyonunu temiz enerji yatırımı yapan kuruluşlardan temin ettiği Gold Standard Karbon Kredisi ile sıfırlayarak yeni bir ilke de imza atmış oluyor.