YUKARI

Röportajlar

Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2017

Gönüllülük hepimizin hayatına daha derin bir anlam katıyor

 • TSKB Kurumsal İletişim Müdürü Canan Coşkun, TSKB'nin gönüllülük çalışmalarıyla ilgili olarak Ekonomist dergisine bilgi verdi.

  Şirket olarak hali hazırda gönüllülük üzerine yaptığınız projeler nelerdir?
   
  TSKB’de hayata geçirdiğimiz ilk gönüllülük projesi, çalışanlarımızın daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması amacıyla geliştirdiğimiz FİT-TSKB oldu. Bu yıl başladığımız FİT-TSKB’de, sağlıklı yaşam seminerlerine katıldık, hafta sonu ve iş çıkışlarında hep birlikte yürüyüş ve koşu yaptık, bolca adım attık, en önemlisi de bu adımları iyiliğe dönüştürdük. 91 çalışanımızın katıldığı projede, Nisan ve Mayıs ayları boyunca 7.000 km’ye yakın yol kat ettik ve 6,5 milyon adım attık. Kat ettiğimiz toplam kilometre karşılığına eş değer olan miktarı da Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı – Koruncuk’a bağışladık. Böylece, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nın Urla’da kurduğu Koruncuk Köyü’nde “Akıl Oyunları Odası”nın açılmasına vesile olduk. 
   
  Çalışanlarımızın sağlıklı yaşam için daha çok adım atmasıyla başladığımız yolculuğumuzun çocuklara fayda sağlayan bir sonuca ulaşması, bizi yeni gönüllülük projeleri konusunda çok motive etti. Biz de gönüllülük projelerimizi daha yapılandırılmış şekilde yürütmek ve yaygınlaştırmak amacıyla TSKB Gönüllüleri programımızı başlattık. TSKB Gönüllüleri’ni çalışanlarımıza duyurmamızın ardından, büyük bir ilgi gördü, pek çok arkadaşımızdan proje önerileri aldık. Seçilen projelere her türlü destek yine ekip üyeleri ve TSKB çalışanları tarafından sağlanacak. Kurumsal İletişim Departmanı ise gerekli görülen durumlarda gönüllülere çalışma alanlarına göre lojistik destek ve danışmanlık verecek. 
   
  Aralık ayı itibarıyla TSKB Gönüllüleri adı altında ilk projemizi hayata geçiriyoruz: Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan alınan ihtiyaç listesini çalışanlarımıza duyurarak, buradaki çocuklarımıza yeni yıl hediyeleri göndereceğiz. 
   
  Bu projelere kaç çalışanınız destek oldu?
   
  Yeni başlattığımız TSKB Gönüllüleri projesini de kapsama alırsak, çalışanlarımızın %30'u farklı projelere destek veriyor diyebiliriz. 
   
  Yakın zamanda buna ilişkin yeni bir proje hayata geçirecek misiniz? Bundan bahsedebilir misiniz? 
   
  TSKB Gönüllüleri’nin hedefi sürekli yeni projelere destek vermek. Dolayısıyla önümüzdeki dönem yeni projelerimiz olacak. Bu projeler arasında farklı STK’larla işbirliğine gittiğimiz bağış projeleri, kermesler, toplumun farklı kesimleriyle buluşacağımız etkinlikler olacak. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için katma değer yaratma misyonumuz kurum içerisine de yansımış durumda. Bu nedenle gönüllülerimiz özellikle toplumda sürdürülebilir değer yaratacak projelere odaklanıyor. 
   
  Bu projelerin şirketinize nasıl bir katkısı oluyor? 
   
  Zamanımızın önemli bir kısmını işimize ayırıyor, işimizde yarattığımız değeri kuşkusuz önemsiyoruz. Bununla beraber, farklı bir alanda değer yaratmak, hepimizin hayatına daha derin bir anlam katıyor. TSKB Gönüllüleri’ni lanse ettiğimizden bu yana, farklı departmanlarda, farklı kademelerde çalışan pek çok arkadaşımızdan ilham veren geri bildirimler aldık. İş gereği birlikte çalışmayan arkadaşlarımız, bu projeler için bir araya geldi, hep birlikte aynı hedef için çalıştı. Bu anlamda, çalışan bağlılığı ve motivasyon açısından gönüllülük projelerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca güzel işler ortaya çıktıkça tabii ki kurum itibarı da olumlu etkileniyor.
   
  Dünyada çok gelişmiş olan bir kavram Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşıyor. Önümüzdeki dönemde bu alana yönelik projelerde artış bekliyor musunuz? 
   
  Ne mutlu ki yardımseverlik, bizim kültürümüze çok da uzak bir kavram değil. Bu nedenle kurumsal gönüllülük kavramını iş hayatına kolay adapte edebiliyoruz. Tabii ki bu yolda ilerlerken zaman yönetimi, sorumluluk, hedef odaklılık gibi kriterlerin de önemli olduğunu kavrıyoruz. Projeleri bu kriterleri de dikkate alarak geliştirdikçe, daha çok ve daha tatmin edici sonuçlar alacağız. Sonuçları gördükçe de, gönüllülük projeleri yaygınlaşacak. 

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu