YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2008

Türkiye Nükleer Çöplük Haline Geliyor

 • ABD ile Türkiye arasında barışçı amaçlarla nükleer işbirliği yapılmasını öngören anlaşma uzmanları endişelendiriyor.    

  24.01.2008 Birgün

  ABD Başkanı George W. Bush, ABD ile Türkiye arasında barışçı amaçlarla nükleer işbirliği yapılmasını öngören anlaşmayı Kongre'nin onayına sundu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Bush, Kongre'ye gönderdiği mesajda, "Bu anlaşma, NATO müttefikimizle aramızdaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek ve Türkiye'de kurulması planlanan sivil nükleer sektöre ABD sanayinin nükleer ihracat yapabilmesinin gerekli yasal altyapısını oluşturacak" dedi.

  Bush, Türkiye'nin bu anlaşmaya dahil olmasının, Ankara'nın nükleer malzemelerin dünyada yayılmasına karşı politikalarını güçlendireceğini de kaydetti. Anlaşma, Amerikan şirketlerinin, Türkiye'ye sivil amaçlarla nükleer teknoloji, malzeme ve enerji reaktörü kurulmasında kullanılacak teçhizatı aktarabilmesini öngörüyor.

  Uzmanlar Endişeli

  Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü Doç Dr. Tanay Sıdkı Uyar gazetemize verdiği verdiği demeçte, "Bu anlaşma Türkiye'ye önerilen Küresel Nükleer Enerji ortaklığına üye olma önerisi ile bağlantılıdır" diyor. GNEP (Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı) nın amaçlarını 4 Eylül 2007 tarihinde yaptığı bir sunumda SONIC Program Yöneticisi Jim Morgan şu şekilde özetliyor: Karbon veya sera gazı salınımları üretmeden yeterli enerji sağlamak, atıkları en aza indirmek için kullanılmış nükleer yakıtı yeniden kazanmak ve silahlanma endişelerini azaltmak, hala değerli olan kullanılmış nükleer yakıttan azami enerji geri alımını garanti etmek, ABD de gerekli jeolojik nükleer atık depo sayısını bu yüzyıl için bire indirmek güvenli, ileri, nükleer kapasiteli ülkelerin, nükleer enerjiyi sadece elektrik üretimi için kullanmayı kabul eden diğer ülkelere yakıt hizmeti sağlaması. Tanay Sıtkı Uyar, "Son olarak hükümet tarafından açıklanan Türkiye'nin yakıt işleme merkezi olacağı açıklamasıyla birlikte değerlendirildiğinde doğabilecek sonuçlar bizi endişelendirmekte" diyor.

  TBMM tarafından 2004'de alınan iki karardan birisi ABD ile birisi de Fransa ile nükleer işbirliği anlaşmasını onaylıyor. Tanay Sıtkı Uyar, "Türkiye nükleer çöplük mü olacak" sorumuz üzerine, "Sadece ABD değil Fransa da bu anlaşmadan yararlanacak gibi gözüküyor. Belki de o nedenle Türkiye'nin imtiyazlı ortaklık statüsünde ısrar ediyor. Üzerinde araştırma yapılmış atıkların nerede depolanacağına bağlı olarak kimin kimin çöplüğü olacağını göreceğiz. Nükleer güce sahip ülkelerin asıl kazancı şu anda birikmiş atıkları bertaraf etme bedelini kendi ülke vatandaşlarına ödettirmemeleri olacak" dedi.

  http://www.birgun.net/bolum-63-haber-57665.html#haber_basi     

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu