YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2008

Zonguldak'ta Kuş Gribi Virüsü Tespit Edildi

 • Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Saz köyünde kuş gribi virüsü tespit edildiğini açıkladı.
      

  21.01.2008 CNN Türk

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Saz köyünde 19 Ocak 2008 Cumartesi günü bakanlık ekiplerince yapılan rutin taramada, bir ihbar üzerine şüpheli köy tavuklarından alınan örneklerde, bakanlık laboratuvarlarında yapılan analizlerde kuş gribi virüsünün tespit edildiği belirtildi.
   
  Açıklamada, Saz köyü ve çevresinde gerekli tüm önlemlerin alındığı kaydedildi.
   
  Türkiye'de kuş gribi
   
  Dünyada yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kuş gribi, Türkiye'de ilk olarak 2005 yılının ekim ayında Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde bir hindi çiftliğinde ortaya çıktı.
   
  Bölgede 21 gün süren karantinanın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinin tamamen bittiğini açıkladı, ancak 2006'nın ilk günlerinde gelen ölüm haberleriyle kuş gribi tekrar Türkiye'nin gündemine oturdu. Hastalıktan bugüne kadar Türkiye'de dört kişi yaşamını yitirdi.

  Hastalıktan bugüne kadar dört kişi yaşamını yitirdi. İlk olarak, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden Van'a sevkedilen ve ölü tavuklarla temasta bulundukları belirlenen üç kardeş tedavi gördükleri YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde arka arkaya hayatlarını kaybetti. 
   
  Bu ölümlerin ardından 15 Ocak 2006'da Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Fatma Özcan da yaşamını yitirdi.
   
  Bu son ölümle Türkiye'de kuş gribinden ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Ölen kişiler ve yaşları ise şöyle:
   
  1 ocak: Muhammet Ali Koçyiğit (14)
  5 ocak: Fatma Koçyiğit (15)
  6 ocak: Hülya Koçyiğit (11)
  15 ocak: Fatma Özcan (12)
   
  BM uyarıda bulunmuştu
   
  BM Influenza Koordinasyon Grubu Başkanı Dr. David Nabaro, 29 Kasım 2007 tarihinde dünyada kuş gribi tehlikesinin sürdüğünü, özellikle 6 ülkede virüsün halen görüldüğünü açıklamıştı.
   
  Bu ülkelerin Endonezya, Bangladeş, Vietnam, Mısır, Nijerya ve Çin olduğunu belirten Nabora, en kötü durumdaki ülkenin Endonezya olduğunu, diğer 5 ülkenin ise kimi bölgelerinde Kuş Gribi virüsüne rastlandığını vurgulamıştı.

  http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&HID=1&haberID=421564
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu