YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2020

2020’de yenilenebilir enerjinin payı artacak

 • Koronavirüs salgını süresince, dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleştirilen elektrik üretimi, tedarik zincirindeki aksama ve inşaattaki gecikmelere rağmen yüzde 5 arttı. Lisanslanmış projelerin hayata geçirilmesiyle 2020’de yenilenebilir enerjinin payının artış göstereceği tahmin ediliyor. 

  Yeni tip koronavirüs salgını süresince, dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, tedarik zincirindeki aksama ve inşaattaki gecikmelere rağmen yüzde 5 artış kaydetti. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) yayınladığı ‘Küresel Enerji Durum Raporu'na göre; salgın süresince yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleştirilen elektrik üretimi, diğer kaynakların elektrik sisteminde oluşturduğu esneklik ve direnç unsurları sebebiyle ön plana çıktı. Petrol ve doğal gaz gibi arama, üretim, taşınma gibi işlemlere ihtiyaç duyulmayan ve yerinde elektrik üretimine imkân tanıyan yenilenebilir enerji sistemlerinin, küresel enerji üretimindeki payı yüzde 26'dan yüzde 30 seviyesine yükseldi. 

   

  Üretimi diğer sistemlere göre daha kolay

  Bu dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi, tedarik zincirindeki aksama ve inşaat gecikmelerine rağmen dünya genelinde yüzde 5 büyüme gösterdi. Diğer kaynaklardan elektrik üretiminde ise düşüş görüldü. Küresel yenilenebilir enerji talebinin yıl boyunca kademeli olarak artacağına işaret edilen raporda, üretim ve işletme maliyetlerindeki düşüşlerin ve diğer güç sistemlerine göre kullanım kolaylıklarının; farklı kaynaklara göre avantaj olarak ortaya çıkacağı ifade ediliyor. Ayrıca dünya genelinde lisanslanmış projelerin hayata geçirilmesiyle 2020 yılında yenilenebilir enerjinin payının artış göstereceği tahmin ediliyor. 

   

  Karbon emisyonlarında tarihi düşüş beklentisi

  IEA'nın 30 ülkedeki verilerden sağladığı bilgilere göre; salgın boyunca küresel enerji talebindeki düşüş yüzde 25'e ulaştı. Talepteki azalışla beraber fosil kaynaklardan enerji üretiminde görülen düşüşün yıl boyunca devam etmesi bekleniyor.  Yıl sonuna kadar küresel karbon emisyonlarının ise 10 yıl önceki değere gerileyerek yüzde 8'e düşeceği tahmin ediliyor. Bu oran, toplamda 2.6 gigaton karbondioksit miktarına eşdeğer bulunuyor. Raporda, tüm dünyada endüstriyel faaliyetlerin durma noktasına geldiği belirtilerek, ülkelerin kademeli olarak faaliyetlerini artıracağı ve önemli ekonomik stratejileri hayata geçireceği öngörülüyor. 

   

  Kaynak: AA

   

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu