YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2020

Rekor sıcaklıklar kapıda

 • Dünya Meteoroloji Örgütü son 10 yılın, küresel çapta kaydedilen en sıcak dönem olduğunu ortaya koydu. Örgütün verilerine göre; 2020 ve gelecek on yıllarda atmosferde sera gazı salımı da dahil, rekor seviyede sıcaklıklar geliyor.

  Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) 15 Ocak 2020 tarihli açıklamasında, son 10 yılın, küresel çapta kaydedilen en sıcak dönem olduğunu ortaya koydu. WMO, 2020 ve sonrasında, sıcaklardan dolayı aşırı doğa olaylarının yaşanacağı uyarısında bulundu.

  Ekstrem hava olayları geliyor

  Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) açıklamasında, iklim değişikliğiyle ilgili olarak ‘buzullardaki erime, deniz seviyelerinin yükselmesi, okyanuslardaki ısınma ve asitlenmenin yanı sıra ekstrem hava koşulları yaşanabileceği' belirtildi. İklim değişikliğine bağlı olarak küresel sıcaklıklardaki artışın korkunç sonuçları olduğu belirtilen açıklamada; 2019 yılının 2016'dan sonra küresel çapta, rekor düzeyde en sıcak ikinci yıl olduğu da vurgulandı. WMO, hem 2015-2019 yılları hem de 2010-2019 arasındaki sürelerin küresel sıcaklık değerleri açısından tarihteki en sıcak beş ve on yıllık dönemler olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, 1980'den bu yana geçen her on yılın bir öncekinden daha sıcak olduğu belirtildi.

  Analizler korkutuyor

  Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Direktörü Petteri Taalas 2020’nin, yoğun hava şartlarının etkisi ve iklim bağlantılı olaylarla 2019'un bıraktığı yerden başladığını belirtti. Taalas, "Ne yazık ki 2020 ve gelecek on yıllarda atmosferde sera gazı salımı da dahil, rekor seviyede sıcaklıklara şahit olacağız. Endüstri öncesi dönem ve okyanus ısı içeriği rekor seviyede olduğu için, ortalama küresel sıcaklık yaklaşık 1.1 derece arttı. Mevcut karbondioksit emisyonları yolunda, yüzyılın sonunda 3-5 santigrat derece sıcaklık artışına doğru gidiyoruz" diye konuştu.

  Açıklamanın tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu