YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2007

Kaçkar Dağları Milli Parkı Koruma Altına Alınıyor

 • Rize'nin Çamlıhemşin ile Artvin'in Yusufeli ilçesi sınırları içinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın Uzun Devreli Gelişim Planı ile kontrol altına alınacağı bildirildi.     

  29.10.2007 Gazeteport
  Rize İl Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, 1994 yılında milli park ilan edilen ve 51 bin 550 hektar alanı kapsayan Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın en önemli sorunlarının başında parkın çok sayıda girişi bulunması geldiğini belirtti.
  Parkın giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınmasını sağlayacak Uzun Devreli Gelişim Planı'nın hazırlanarak Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulduğunu ifade eden Kandemir, ''Planın uygulanması ile parkın denetim altında olmayan girişleri kontrol altına alınacak. Böylece milli parka insan baskısı asgari düzeye inecektir'' dedi. Kandemir, planın Kaçkar Dağları Milli Parkı'nda görev yapacak kılavuzlar yetiştirilmesini de içerdiğini anlatarak, şöyle devam etti: ''Yöre halkından seçilecek kişiler, uzmanlar tarafından kılavuz olarak yetiştirilecekler. Böylece milli park içinde kılavuzsuz gezilmesi engellenecek. Bazı kişiler milli park sınırları içinde gelişigüzel kamp yapıyorlar. Bu tür davranışlar engellenip, kamp ve mesire yerleri belirlenecek. Milli parkın belirli bir planı olmadığı için bütçesi bulunmuyor. Plan tamamlandıktan sonra ödeneğimiz de olacak. Böylece milli parkın kültür yapısıyla ilgilenebilecek, tanıtım çalışmaları yapabileceğiz.''

  Ekoturizm Gelişim Planı Hazırlanacak
  Kandemir, Uzun Devreli Gelişim Planı'nın ardından Kaçkar Dağları Milli Parkı'nda yapılması gereken en önemli çalışmanın ekoturizm gelişim planını hazırlamak olduğunu belirterek, ''Ekoturizm gelişim planı ile doğaya uygun turizm çeşitleri ve potansiyeli ile yapılacak faaliyetlerin yerleri belirlenecek. Park sınırları içinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeyecek. Milli park sahası içinde kitle turizmine kesinlikle izin vermeyeceğiz'' diye konuştu. Milli parkın içinde avlanmanın yasak olduğuna işaret eden Kandemir, iki personelleri bulunduğunu, personel yetersizliği nedeniyle yeterli mücadeleyi yapamadıklarını kaydetti.

  http://www.gazeteport.com.tr/YASAM/NEWS/GP_098414    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu