YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2007

Mersin Gümrüğünde Kimyasal Atık

 • Adana'da faaliyet gösteren Nadir Plastik adlı firmanın Almanya'dan "kimyasal hammadde" diye ithal ettiği ve 7 aydır Mersin Gümrüğü'nde bekletilen 60 konteyner malın "çevreye zararlı kimyasal atık" olduğu anlaşıldı.    

  20.10.2007 - Milliyet

  Adana'da faaliyet gösteren Nadir Plastik adlı firmanın Almanya'dan "kimyasal hammadde" diye ithal ettiği ve 7 aydır Mersin Gümrüğü'nde bekletilen 60 konteyner malın "çevreye zararlı kimyasal atık" olduğu anlaşıldı.
  Yeni bir çevre skandalına dönüşen gelişmeler, 2000 yılında İspanya'dan gemiyle İskenderun'a getirilen 2 bin 200 ton zehirli atıkla İskenderun Körfezi'nde batan "Ulla gemisi" olayını hatırlattı.
  "Kimyasal hammadde"nin kimyasal atık olduğu, konteynerlerden sızıntı başlayınca anlaşıldı. Sızıntı olan konteynerlerde Çevre Bakanlığı elemanları inceleme yaptı. Yasaya göre, bu atıkların Türkiye'de imhası da yasak. Bunun üserine ithalatçı firmaya bir yazı gönderildi. İthalatçı Nadir Plastik şirketi, malların Gümrük İdaresi tarafından imha edilmesi talebinde bulundu. Çevre Bakanlığı'nın hazırladığı raporda, atıkların çevreye zararlı olduğu ve "Uluslararası Transit Sözleşmesi" gereği, geldiği ülke olan Almanya'ya geri gönderilmesi gerektiği belirtildi.
  İthalatçı firmanın geri almadığı malların göndericisi olan firmanın adı belirlenemedi. Bu nedenle 60 konteyner kimyasal atık Mersin Gümrüğü'nde bekletiliyor.

  45 günde alınmalı
  Olayın diğer bir skandal yönü ise Gümrük İdaresi'nin 45 günde alınması gereken malı yedi aydır limanda bekletmesi... Konuyla ilgili soruşturmaya Gümrük Müsteşarlığı ve Mersin Cumhuriyet Savcılığı da dahil oldu.
  Kimyasal atık konteynerlerinin alıcısı görünen Nadir Plastik hakkında daha önce de "Çin'den çocukların sağlığına zararlı oyuncak ithalatı yaptığı" iddiasıyla inceleme yapıldığı öğrenildi.
  "Atık Malların Transitine Dair Uluslararası Sözleşme" gereği, bir ülke başka bir ülkeye atık mal satacağı zaman varış ülkesinin resmi makamlarından izin almak zorunda. İzinsiz veya atığın farklı adlar altında gönderilmesi halinde, gönderici ülkeye iadesi gerekiyor.
  Gümrük Müsteşarlığı yetkilileri, Nadir Plastik'in bu konteynerler için izin başvurusunda bulunmadığını, kimyasal atıkların, geldiği ülke Almanya'ya geri gönderileceğini belirtti.

  Ulla Olayı
  2000'de İskenderun Limanı'na İspanya'dan "toz kömür" olarak ithal edilen yükün, 'zehirli atık' olduğu anlaşıldı. Yükü önce reddeden İspanya, daha sonra kabul etmiş, ancak Ulla gemisi 2200 ton zehirli atıkla İskenderun Körfezi'nde batmıştı.

  http://www.milliyet.com.tr/2007/10/20/guncel/agun.html    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu