YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2007

Uzmanlar uyardı: Melen Suyu Kirli Geliyor

 • 4 gün sonra İstanbul’a verilmeye başlanacak Melen suyunda uzmanlar kirlilikten endişeli.    

  18.10.2007 - NTVMSNBC
  Şehrin su sorununa çözüm olması planlanan Melen Suyu, Düzce’de evsel ve sanayi atık sularıyla kirleniyor. Uzmanlar, projede su havzasının korunmasına yönelik bir çalışma olmadığını bu yüzden atık sularla ilgili bugüne kadar bir önlem alınamadığını vurguluyor.

  Devlet Su İşleri 14. Bölge Melen Başmühendisi Köksal Doğan, Melen Projesinde sona gelindiğini; projenin İstanbul’un su sorununu büyük ölçüde gidereceğini belirtti.

  4 gün sonra su verilecek
  Ağva’ya kadar 105,5 kilometrelik boru hattı döşendiğini aktaran Doğan “4 gün sonra İstanbul’a Melen’den su vereceğiz. İlk etapta günlük su ihtiyacının 3’te 1’i verilecek” dedi.
   
  Proje Taahhüt Müdürü İnşaat Mühendisi Şafak Kolay da “Proje için 2007 yılının başında 80 kişiyle çalışıyorduk, daha sonra işçi sayısını 10 kat artırdık. Uzun ve zorlu bir maratonun sonuna geldik. Bildiğim kadarıyla bu projeyle İstanbul, 2040 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacak.” dedi.

  Kirlilik tehdidi
  Ancak su sorununa çözüm olması planlanan Melen Suyu’nun Düzce’de evsel ve sanayi atık sularıyla kirlendiği belirlendi. Uzmanlar, projede su havzasının korunmasına yönelik bir çalışma olmadığını bu yüzden atık sularla ilgili bugüne kadar bir önlem alınamadığını vurguluyor.

  Melen suyunun bir kolunun bulunduğu Düzce’nin Cumayeri İlçesi’nde evsel atıklarla suyun renginin belli noktalarda değiştiği dikkat çekiyor.

  Su havzasının korunmasına yönelik plan yoktu
  Melen’in suyuna sadece kanalizasyon değil sanayi artıkları da karışıyor. İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Öztürk, projenin içinde su havzasının korunmasına yönelik bir bütçe ve planlama öngörülmediğini belirterek “Maalesef bu durumun sonradan farkına varıldı. Ve buna yönelik bir master plan hazırlandı ama bir gecikme söz konusu. Bu suyun doğrudan içilmemesi gerekiyor. İçinde hastalık yapan mikropların olduğunu biliyoruz. Bu yüzden suyun arıtmadan alınması riskli” dedi.

  Düzce’deki kirliliğin önüne geçilmesi için Kaynaşlı, Cumayeri ve Yığlıca ilçelerinde 3 adet arıtma tesisi yapılmasını öngörülüyor.

  Arıtma için İstanbul Belediyesi pay ayırmalı
  Düzce Belediye Başkanı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elini taşın altına sokması gerektiği görüşünde.

  Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Melen suyunu kirli haliyle taşımanın İstanbul’a bir faydası olmadığını belirterek “Burada görevin büyüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne düşüyor. Belediye bu mevcut kredi içerisinden pay ayırarak bu havzanın korunmasıyla ilgili bir çalışma yapmalı” dedi.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/423267.asp    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu