YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2013

Dünyayı bekleyen yıkım

 • 13 Mayıs 2013 Cumhuriyet
  Bitki türlerinin yarısından fazlası ile hayvanların üçte birinin, iklim değişikliği nedeniyle doğal yaşam alanlarının önemli bir kısmını kaybedebileceği belirlendi.

  "Nature Climate Change" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, hava sıcaklığının 2 dereceden daha fazla artması durumunda yeryüzündeki biyo-çeşitlilik ciddi oranda zarar görecek.

  Artan hava sıcaklığının 50 binden fazla bitki ve hayvan türü üzerindeki etkilerini inceleyen çeşitli ülkelerden bilim adamları, sera etkisi yapan gazların bir an önce kontrol altına alınması uyarısında bulundu.

  Bilim adamları, söz konusu türlerin doğal yaşam alanlarındaki hava sıcaklığı ile yağış kayıtlarını inceledi ve farklı iklim değişikliği senaryolarının gerçekleşmesi durumunda bitkilerle hayvanların yaşayabileceği yerlerin haritasını çıkardı.

  Sera etkisi yapan gazların kontrol altına alınmaması durumunda 2100'de hava sıcaklığının en az 4 derece daha fazla olacağını öngören bilim adamları, hayvan türlerinin yüzde 34'ü ile bitki türlerinin yüzde 57'sinin halihazırdaki doğal yaşam alanlarının yarısından fazlasını kaybedeceğini belirledi.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu