YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2013

Türkiye'ye özgü 26 bitki keşfedildi

 • 20 Nisan 2013 Ntvmsnbc
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma bölgesindeki araştırmasında, 51 familyaya ait 187 cins, bu cinslere ait 272 tür ve tür altı takson tespit edildi. Bu türlerin 26'sının, Türkiye'ye özgü bitkiler olduğu saptandı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Antalya'da Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesindeki araştırmasında, 51 familyaya ait 187 cins bitki, 96 kuş, 20 memeli, 16 sürüngen ve 4 iki yaşamlı türü tespit edildi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün Kaş-Kekova ÖÇK bölgesinde gerçekleştirdiği biyolojik çeşitlilik araştırmasında, yöreye özgü bitki ve hayvan türleri belirlendi.

  Araştırmada bitki sosyolojisi, bitki sistematik, memeli ve kuş, iki yaşamlı ve sürüngen uzmanları, coğrafi bilgi sistemi uzmanıyla şehir ve bölge plancısı yer aldı.

  TÜRKİYE'DE İLK KEZ KAYDEDİLDİ
  Floristik çalışmalar sonucunda, 51 familyaya ait 187 cins, bu cinslere ait 272 tür ve tür altı takson tespit edildi. Bu türlerin 26'sının, Türkiye'ye özgü bitkiler olduğu saptandı. Bunlar arasında, ilk kez W. Greuter tarafından 1974'te Meis Adası'nda bulunan yabani havuç (daucus conchitae) türü, Türkiye için yeni kayıt oldu. Nesli tehdit ve tehlike altındaki onopordum rhodense de ülkede ilk kez kaydedildi.

  Fauna çalışmaları sonucu bölgede 2 tür böcekçil, 4 tür yarasa, 9 tür kemirici, 3 tür yırtıcı, 2 tür çift toynaklı olmak üzere 20 memeli türü belirlendi.

  Bölgede 96 kuş türü tespit edildi. Bunların arasında, Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması İçin Uluslararası Birlik (IUCN) koruma kriterlerine göre "tehlikeye yakın" statüsündeki ada martısı ve gökkuzgun ile "zarar görebilir" statüsündeki küçük kerkenez de yer aldı.

  Kaş-Kekova ÖÇK bölgesindeki herpetolojik çalışmalar sonucunda, şimdiye kadar 1 semender, 3 kuyruksuz kurbağa, 1 kaplumbağa, 9 kertenkele ve 6 yılan olmak üzere 20 sürüngen ve iki yaşamlı türü saptandı. Bunlardan "zarar görebilir" statüsündeki semender (lyciasalamandra luschani), bölge için endemik tür olarak gözlendi.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu