YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 29 Mart 2013

Belgrad için hareket zamanı

 • 28 Mart 2013 Cumhuriyet
  Belgrad ormanları 12 bin hektardan 5 bin hektara düştü.

  Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, geri dönüşü imkansız tehditlerle karşı karşıya olan Belgrad Ormanları’na sahip çıkmak için hareket geçti. Boğaziçi’nin yanı başında bulunan İstanbul’un yaşam kaynağı Belgrad Ormanları’nın son 130 yıl içinde 3’te bir oranında küçüldüğü tespit edildi. 1840’larda 12 bin hektar olan orman 1870’lerde 7 bin 500 hektara günümüzde ise 5 bin 524 hektara geriledi.

  “Belgrad için Hareket” adını taşıyan yeni kampanyanın ana hedefi, Belgrad Ormanı’nın “Muhafaza Ormanı” statüsünde kalması ve orman içi mevcut sorunların bilimsel temellerle çözümlenmesi sürecine girilmesi. Tamamı “Muhafaza Ormanı” statüsünde olduğu yıllarda bile gerektiği gibi korunamayan Belgrad Ormanı, son düzenlemeler ve gündemdeki yeni kanun tasarısıyla daha savunmasız duruma gelmiş durumda.

  Belgrad Ormanı’nın daha fazla küçülmemesi, kent baskısından kurtulması, kullanım şeklinin yeniden düzenlenmesi, Tabiatı ve Bioçeşitliliği Koruma Kanunu’nun doğadan yana yeniden hazırlanması ve ormanın üstündeki tüm tehditlerin ortadan kaldırılması amacını taşıyan kampanyanın ilk adımı İÜ Orman Fakültesi öğretim görevlilerinin makalelerini içeren “Belgrad Ormanı- Sorunlar ve Çözüm Yolları” kitabının yayımlanması oldu.

  İstanbulluları Belgrad Ormanı’nın maruz kaldığı ekolojik bozulmadan haberdar etmek ve harekete dahil olmaya çağırmak amacıyla bir blog da“belgradicinhareket.com” adresinde açıldı. Belgrad Ormanı ile ilgili makale, deneme, fotoğraf, film paylaşımları ile ormanın geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili durumun kentlilerle paylaşılacağı blog üzerinden gerçekleştirilecek etkinliklerin duyuruları da yapılacak.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu