YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2007

Okyanuslar Tehlikede!

  • Greenpeace ve Worldwatch Enstitüsü’nün hazırladığı “Okyanuslar Tehlikede: Deniz Biyoçeşitliliğini Korumak” isimli rapor, gezegenimizin okyanuslarının çok derin bir tehlike altında olduğunu gösteriyor.    

    Buğday Derneği

    Greenpeace ve Worldwatch Enstitüsü’nün hazırladığı “Okyanuslar Tehlikede: Deniz Biyoçeşitliliğini Korumak” isimli rapor, gezegenimizin okyanuslarının çok derin bir tehlike altında olduğunu gösteriyor.


    Dünya yüzeyinin %70'i denizlerle kaplı ve insanoğlunun dörtte üçü kıyı bölgelerinde yaşıyor. Ancak denizlerimiz aşırı avlanma, toksik kirlilik, iklim değişikliği, balina avcılığı gibi birçok faaliyetten kaynaklanan tehditler nedeniyle risk altında. Greenpeace ve Worldwatch Enstitüsü'nün hazırladığı "Okyanuslar Tehlikede: Deniz Biyoçeşitliliğini Korumak" isimli rapor, gezegenimizin okyanuslarının çok derin bir tehlike altında olduğunu gösteriyor. Worldwatch Enstitüsü'den ve Greenpeace'in Exeter Üniversitesi'ndeki Bilim Departmanı'ndan bir grup uzmanın hazırladığı bu rapor, aynı ekibin 1998'de hazırladıkları bir çalışmanın bir anlamda daha güncel hali. Ancak on yıldan daha az bir sürede dünyadaki denizlerde meydana gelen yıkımın boyutları onları bir hayli sarsmış.  Dünya'da saygın bir yere sahip olan Worldwatch Enstitüsü'nün hazırladığı rapor Deniz Rezervleri için çağrıda bulunuyor. Greenpeace'in önemli bilimadamlarından Paul Johnston"Yakın zamanda yapılan çalışmalar, aşırı avlanma yüzünden 1950'li yıllardan beri köpekbalığı, orkinos ve kılıçbalığı gibi en önemli yırtıcılarda yüzde 90 oranında azalma olduğunu gösteriyor. Dalgaların altında olup bitenleri birçok insan görmezden geliyor" diyor.

    http://www.bugday.org/article.php?ID=2214    

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu