YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2013

"Aras Kuş Cenneti korunmalı"

 • 13 Şubat 2013 Ntvmsnbc
  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu’na Sulak Alan Bilim Teşvik Ödülü verildi.

  KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Çağan  Şekercioğlu 2013 Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından “Sulak Alan Bilim Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu adına ödülünü KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, Orman ve Su İşleri Bakanı  Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan aldı.

  Yurt dışında bulunan ve törene katılamayan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu gönderdiği konuşma kabul videosunda aldığı ödülle ilgili şunları söyledi:
  “2006’da Aras Vadisi’ndeki Tuzluca İlçesi Yukarı Çıyrıklı Köyü’nde Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'ni kurduk. Tarafımızca yapılan halkalama çalışmalarıyla buranın kıtalararası kuş göç yolları üzerinde olduğunu kanıtladık. 3 kıtada halkalanan kuşları burada tekrar yakaladık ve Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı Kuş Cenneti’nin Türkiye’de kuşların konaklayarak beslendikleri en önemli bölgelerden biri olduğu saptanık.  Aras bilimsel istasyonunda 2006 yılından 2012 yılı sonuna kadar 164 türden yaklaşık 40,000 kuş halkaladık ve toplam 240 kuş türü tespit ettik. Bu da, 74 yıldır araştırılan Manyas Kuş Cenneti’yle başabaş bir tür sayısıdır. Türkiye’nin 469 kuş türünün %51’ini Igdır’daki bu çok önemli sulak alanda kaydedik. İstasyonda halkalanan ve gözlenen 240 kuş türü ise, Türkiye kuş türlerinin yarısını ve Iğdır ilindeki 303 kuş türünün %79’unu oluşturmaktadır. Sadece 2012 senesinde halkalanan türlerle alanda 7 yeni tür tespit ettik ve bu türlerden biri olan Şikra atmacasını Türkiye kuş envanterine yeni bir tür olarak ekledik."

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu