YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Şubat 2013

Kadının fendi teknolojiyi yendi

 • 4 Şubat 2013 Ntvmsnbc
  Düzce'de 25 yıldır işlettiği su değirmeninde mısırları una dönüştüren 55 yaşındaki Saniye Yalçıner, teknolojiye inat yöre halkına hizmet veriyor.

  Babasından miras kalan değirmende çalışacak işçi bulamadığı için işletmeciliğe başlayan Yalçıner, eşiyle birlikte 25 yıldan beri baba mesleğini devam ettiriyor. Mesleğinin yanında hayvancılık ve tavukçulukla da ilgilenen Yalçıner, teknolojiye inat yöre halkına hizmet veriyor.

  Yalçıner,  babasının aracılığıyla tanıştığı mesleğe merakla başladığını belirterek, ''Babamın burada işçileri vardı. Biz de onların yanına gidip gelirken özenti oldu, merak ettik, sonra da alıştık. Bunu yapacak işçi bulamayınca eşimle beraber 25 yıl önce bu işe başladım'' diye konuştu.

  Eşi olmadığında yalnız çalıştığını vurgulayan Yalçıner, yöre halkından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

  Yalçıner, ''Dışarıdan gelenler, 'Ne kadar iyiymiş, çok ilginç, tarihi eser gibi. Böyle bir şey günümüzde kalmadı. Her şey teknolojiye döndü. Su değirmeniyle bu işi yapıyorsunuz' diyor. Bazen de hatıra olsun diye fotoğraf çektiriyorlar'' ifadelerini kullandı.

  Değirmenin suyla çalıştığına dikkati çeken Yalçıner, şunları dile getirdi: ''Aşağıda çarkı var. Su çarka yukarıdan vurduğunda baltacık demiri üst taşı çeviriyor, alt taşı sabit kalıyor. Üstünü çevirdiği zaman istediğimiz zaman un olur, istediğimiz zaman da yarma olur. Yarma yaptığımız zaman buradaki demiri kaldırdığımızda istediğimiz kalıbı alıyoruz. İndirdiğimiz zaman ince un haline geliyor. Müşterinin istediği şekilde oluyor.''

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu