YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2013

Abant'ta su samuru bulundu

 • 24 Ocak 2013 Ntvmsnbc
  Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'nce Abant Tabiat Parkı'ndaki 10 farklı noktada kurulan fotokapanlarla 15 su samurunun fotoğrafları çekildi.

  Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Metin Serin, enstitü bünyesinde biyoçeşitlilik konusunda çeşitli projeler geliştirildiğini belirterek, ''Abant Gölü Tabiat Parkı'nda Su Samuru Yaşam Alanı ve Popülasyonu Durumunun Belirlenmesi'' projesinde ilk verilerin elde edildiğini söyledi.

  ''Abant'ta su samurlarının varlığı fotokapanlarla bilimsel olarak tespit edildi'' diyen Serin, projenin yıl sonunda tamamlanacağını kaydetti.Proje kapsamında foto kapanların su samurlarının yaşam alanlarına yerleştirildiğini anlatan Serin, şöyle konuştu:''12 hafta süren çalışmalar neticesinde 10 ayrı noktada 78 defa su samuruna ait görüntü elde edildi. Bundan böyle bilimsel bir araştırmaya bağlı olarak, ilk kez ve kesin olarak Abant'ta su samuru var denilebilir. Su samurunun varlığının tespiti, Abant Tabiat Parkı'nın değerine değer katması açısından da önem arz ediyor.Su samurları, ekolojik dengenin korunması açısından çok önemli. Çünkü su samurları temiz sularda yaşar ve hastalıklı balıkları yiyerek beslenir. Suda su samuru yaşıyorsa bu durum o suların çok temiz olduğunun da göstergesi.''

  Serin, su samurlarının nesli tükenmekte olan türlerden olduğunu hatırlatarak, su samurlarının azalan türler kategorisine alındığını bildirdi.

  Haberin detayına ulaşmak için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu