YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2012

Doğa suçları ülkeleri tehdit ediyor

 • 13 Aralık 2012 Ntvmsnbc
  Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), canlı türlerinin yasadışı ticaretinin, çetelere yılda 20 milyar dolara yakın gelir kazandırırken, bazı ülkelerin istikrarını ciddi şekilde tehdit ettiğini bildirdi.

  BBC Türkçe

  Doğa koruma örgütü WWF tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı rapor silahlı grupların sınırları aşarak işlediği doğa suçlarındaki artışa odaklanıyor. Raporda bu şekilde elde edilen paralarla iç savaşların finanse edildiği de yazıyor.

  Raporun yayımlanışı Malezya yetkililerinin, tarihin en büyük fildişi kaçakçılığını ortaya çıkarışıyla aynı sıraya rastladı. Malezya yetkilileri tam 20 ton kaçak fildişine el koydular.

  WWF'nin genel başkanı Jim Leape'e göre, rapor doğal yaşama karşı işlenen suçlarda son on yılda büyük bir artış olduğunu ve artık çok daha büyük bir tehdide dönüştüğünü ortaya koyuyor.

  Fildişi silah oluyor
  Leape düzenlediği basın toplantısında, "Bu olgunun etkileri doğal yaşamın çok ötesinde" diye konuştu ve "Bu kriz hükümetlerin istikrarını tehdit eder hale geldi. Ciddi bir ulusal güvenlik tehdidine dönüştü" dedi.

  Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya türlerin ticaretini düzenleyen Cites adlı örgütün genel sekreteri John Scanlon, Afrika'daki silahlı isyancı grupların, fil, kaplan ve gergedan talebini paraya çevirerek silah temin ettiklerini ve savaşlarını sürdürdüklerini söylüyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu