YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2012

Ihlamurlar şehri İstanbul

 • 6 Kasım 2012 Ntvmsnbc
  Orman Genel Müdürlüğü'nce yurt genelinde yürütülen ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, iller için belirlenen sembolik ağaçların toprakla buluşturulmasıyla her ilin kendi sembolik ağacıyla hatırlanması amaçlanıyor.

  Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, her il için bir ya da birkaç adet sembolik ağaç türü belirlediklerini söyledi.

  Türkiye'de çeşitli bölgelerde kurdukları 130 fidanlıkta 500 milyon fidan ürettikleri bilgisini veren Kurtulmuşlu, ''2012 yılında 700 milyon fidan üretmiş olacağız. Bunların 200'ü çeşitli türlerden oluşuyor.

  Fidan üretiminin artmasının yanında çeşitliliği de artırdık. Her ilde bir ya da iki ağaç türünü sembol ağaç olarak planladık. Örneğin kiraz Giresun'un, mavi ladin ise Ordu'nun sembolik ağacı. Her bir ağacı o ilin sembol ağacı yapmak suretiyle bunu gerçekleştireceğiz'' dedi.

  Kurtulmuşlu, İstanbul'da ilkbaharı ''erguvan mevsimi'' ilan ettiklerini ve planladıkları 100 bin adet erguvan fidanının 80 binini toprakla buluşturduklarını anlattı.

  Sonbahar mevsiminin ise İstanbul için ''ıhlamur yılı'' olduğunu ifade eden Kurtulmuşlu, ''Ihlamur yine İstanbul'un sembolik ağaçlarından. Bu dönemde İstanbul'un sembolik ağaçlarından ıhlamurun 100 binini toprakla buluşturacağız. İstanbul'un her yerinde sembolik ağaçlar yer alacak. Ihlamurdan sonra İstanbul'un diğer sembolik ağacı ise çınardır'' diye konuştu.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu