YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2012

"İklim için şimdi harekete geçmeliyiz"

 • 23 Ekim 2012 Ntvmsnbc
  Sivil toplum kuruluşları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin durduğuna dair haberleri tartışmanın sadece vakit kaybı olduğuna dikkat çekiyorlar...

  Sivil toplum kuruluşları yaptıkları ortak açıklamada: “İklim değişikliğinin etkilerini inkâr etmek isteyenlerin işi artık eskisi kadar kolay değil; buzulların eridiğini, yaşanan ani hava olaylarını, selleri, taşkınları, hortumları hepimiz gözlerimizle görüyor, yaşıyoruz. İklim değişikliğine karşı şimdi ve hemen harekete geçmeliyiz” dediler.

  Ortak açıklama şu sözlerle devam ediyor:
  Geçtiğimiz günlerde yabancı ve ulusal basında “İklim Değişikliği Durdu” konulu haberler tartışılmaya başlandı. Haber kaynağı olarak gösterilen İngiltere Ulusal Meteoroloji Ofisi (MET Office), kendi yayın organları aracılığıyla bu haberin doğru olmadığını açıkladı. Hem MET Office’in yayınladığı bilimsel veriler, hem de diğer bilimsel çalışmalar bize iklim değişikliğinin insanlık için çok önemli bir sorun olduğunu gösteriyor” diyen sivil toplum kuruluşları,  iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine dikkat çekti.

  “İklim Değişikliği Durdu” haberlerini değerlendirerek ; “Hem MET Office’in, hem Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin, diğer bilimsel çalışmaların gösterdiği üzere son 150 yılda küresel sıcaklıkları 0,8 0 C derece arttı. Buna bağlı olarak, ilk defa bu yaz, Kuzey Buz Denizi’ndeki buzullar, 1979’da uydu görüntülerini kaydetmeye başladığımız tarihten itibaren en düşük boyutlara ulaştı. Buzsuz bir Kuzey Buz Denizi’nin bu yüzyılın sonunda gerçekleşmesi öngörülüyordu, şimdi ise önümüzdeki on yıl içerisinde gerçekleşmesi çok mümkün görünüyor. Buna bağlı olarak yaşayacağımız deniz seviyesindeki yükselme, yaşam alanlarımızı sular altında bırakacak. Ancak, biz hala iklim değişikliği var mı yok mu diye tartışıyoruz. Bu gibi tartışmalarla vakit kaybetmemeli, acilen iklim değişikliği ile mücadele için harekete geçmeliyiz” dedi. Atmosferde sanayi devrimi öncesinde milyonda 280 parçacık olan karbondioksitin insan kaynaklı faaliyetler sonucunda yılda ortalama milyonda 2 parçacık arttığına ve şu an 394 parçacık seviyesinde olduğunun altını çizen STK’lar, bunun geri dönülemez iklim değişikliğine sebep olabileceği konusuna dikkat çekti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu