YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 07 Ağustos 2012

Sıcak hava çiçeklerin boynunu büktü

 • 31 Temmuz 2012 Cumhuriyet
  Sıcak hava çiçek üretimi ile ihracatını olumsuz etkiledi.Geçen yıl temmuz ayına kadar yaklaşık 49 milyon dolarlık ihracat yapılırken, bu yıl bu rakam 45 milyon dolara düştü.

  Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, sıcak havanın çiçek üretimi ile ihracatını olumsuz etkilediğini, geçen yıl temmuz ayına kadar yaklaşık 49 milyon dolarlık ihracat yapılırken, bu yıl bu rakamın 45 milyon dolara düştüğünü söyledi.

  Bağdatlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kesme çiçek ihracatında ve üretiminde geçen yıla göre bir düşüş yaşandığını bildirdi. Sezonun ilk 2 ayında ihracatta yüzde 20'lik artış olduğunu, ancak sonraki 4 aylık süreçte yüzde 8'lik düşüş yaşandığını kaydeden Bağdatlıoğlu, ürün olarak da yüzde 20'lik düşüşün söz konusu olduğunu belirtti.
  Bağdatlıoğlu, temmuz ayı itibariyle hem ihracatta hem de üründe yüzde 20'lik düşüş olduğunu bildirerek, ''Üretim ve ihracatın düşmesinde iklim değişiklikleri etkin rol oynadı. Üretimde ve ihracatta geçen yıllara göre düşüş yaşanıyor. Geçen yıl temmuz ayına kadar yaklaşık 49 milyon dolarlık ihracat yapılırken, bu yıl bu rakam 45 milyon dolara düştü'' dedi.

  Yaz sezonunda kesme çiçek üretiminin ağırlıklı olarak Isparta'da yapıldığına işaret eden Bağdatlıoğlu, geçen seneki ihracat rakamlarını yakalamayı planladıklarını, ancak hava sıcaklıkları bu şekilde seyrettiği takdirde bunun mümkün olamayacağını kaydetti.

  Geçen yıl bölgede 400 milyon dal kesme çiçek üretildiğini kaydeden Bağdatlıoğlu, bunun 70 milyon dalını Isparta bölgesinin sağladığını belirtti. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olmamasını temenni eden Bağdatlıoğlu, ''Sebzede yaşanan sıkıntı çiçekte de yaşanıyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması çiçek üretimini olumsuz etkiliyor. Bu da ihracata yansıyor'' diye konuştu.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu