YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2012

Deniz kaplumbağalarının yuva sayısı sevindirdi

 • 22 Temmuz 2012 Cumhuriyet
  Türkiye'nin, 21 deniz kaplumbağaları yuvalama alanı bulunurken, bu alanların bulunduğu sahillerde gerçekleştirilen 2012 yılı yuva sayımlarında, 2 bin 400 civarında deniz kaplumbağası yuvası tespit edildi.

  Yaklaşık 110 milyon yıldır yerküre üzerinde yaşadığı bilinen deniz kaplumbağaları, yakın akrabalarından birçok canlı türünün yok olmasına karşılık, uzun bir zaman periyotu boyunca tabii koşullara üstün bir ekolojik tolerans göstererek nesillerinin devamını başarıyla sürdürebilen ender canlılardan birisi olma özelliğini taşıyor.

  Tüm dünyada doğa koruma açısından bir sembol durumunda olan deniz kaplumbağaları, son 40-50 yıllık zaman zarfında çevre kirliliği, turizm ve sahillerde ikinci konut kullanımı, balıkçılık faaliyetleriyle kumsallardan kum alımı gibi faaliyetler sonucu önemli ölçüde tehlike altına girdi.

  Nesillerinin korunması ve devamlılığı için bir dizi çalışmanın yapıldığı deniz kaplumbağaları, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden Bern ve Barcelona sözleşmeleri kapsamında, ayrıca ulusal mevzuat gereği 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile koruma altına alındı.

  Türkiye'de deniz kaplumbağaları ile ilgili tüm faaliyetler Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor ve koordine ediliyor. Bu nedenle, ülkede yapılan bilimsel çalışmalar sonucu 21 alan, deniz kaplumbağaları yuvalama alanı belirlendi ve bu alanlara ilişkin koruma ve kullanma koşulları oluşturuldu.
  Yerküre üzerinde günümüzde 8 tür deniz kaplumbağası yaşarken, bu türler içinde 5 tür Akdeniz'de bulunuyor. Akdeniz'de bulunan türler içinde ise Caretta caretta ve Chelonia mydas türleri, Türkiye'nin Akdeniz sahillerini önemli ölçüde yuvalama alanı olarak kullanıyor.

  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle her yıl Deniz Kaplumbağaları İzleme ve Koruma Projeleri kapsamında yuva tespit çalışmaları yürütülüyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu