YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Temmuz 2012

"Lisanssız elektrik üretiminden herkes karlı çıkacak"

 • 2 Temmuz 2012 Yeşil Ekonomi
  EPDK Başkanı Hasan Köktaş lisanssız elektrik üretimi hakkında açıklamalarda bulundu.

  EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Enerji Gazetecileri Derneği (EGAD) tarafından düzenlenen Lisanssız Elektrik Üretimi Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı.

  Hasan Köktaş burada yaptığı konuşmada lisanssız elektrik üretimine yönelik mevzuatın tamamlanmasının ardından başvuruların kabul edilmeye başlandığını ve kısa sürede 200 elektrik üretim başvurusunun yapıldığı bilgisini paylaştı.

  EPDK Başkanı her elektrik abonesinin 250 TL karşılığında lisanssız elektrik üretimi için başvuruda bulunabileceğini ve başvurusunun kabul edildiği takdirde 500 kW kurulu güce kadar kendi elektrik üretim tesisini kurabileceğini söyledi.

  Hasan Köktaş bu sayede üretim-tüketim tesislerinin aynı dağıtım bölgesi içinde olması kaydı ile abonelerin ürettikleri elektriğin ihtiyaç fazlasını satabilme ve 10 yıl süreyle Yenilenebilir Enerji Kanunu (YEK) çerçevesinde belirlenen fiyatlardan alım garantisinden yararlanabilme imkanına sahip olabileceklerini de sözlerine ekledi.

  EPDK Başkanı Köktaş elektrik tüketicilerinin aynı zamanda elektrik üreticisi haline gelmesi ile ek gelir imkanına kavuşabileceklerini, girdi maliyetlerini düşürerek rekabet kapasitelerini artırabileceklerini ifade etti. Köktaş bu durumun aynı zamanda elektrik tüketicilerinin elektriği daha verimli kullanmaya başlamalarına neden olacağını, bunun ise Türkiye'nin enerji verimliliği alanındaki hedeflerine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

  Bu sistemle aynı zamanda kayıp kaçakların azaltılması sağlanarak elektriğin ticari ve teknik kalitesinin hızla iyileşmesinin sağlanacağını, iletim ve dağıtım sistem yatırım ihtiyacın azalacağını ifade eden EPDK Başkanı tüketim birleştirme uygulamasıyla da girişimciliğin özendirildiğini, tek tek şahısların mali veya teknik gerekçelerle yapamayacakları yatırımların önünün açıldığını kaydetti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu