YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2012

Tarkan'dan Burdur Gölü'ne destek

 • 1 Temmuz 2012 Cumhuriyet
  Doğa Derneği'nin Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi kapsamında Burdur'a gelen sanatçı Tarkan, dernek üyeleriyle Burdur Gölü'nü gezdi.

  Üzerinde, ''Göl yoksa Burdur da yok'' yazılı tişörtle Burdur Gölü'ne dikkati çeken Tarkan, Doğa Derneği üyeleriyle gölün çevresini gezdikten sonra merkeze bağlı Karakent köyünü ziyaret etti. Tarkan burada Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ve köylülerle bir araya geldi.

  Tarkan, yaptığı açıklamada, Burdur Gölü'nün hızla kurumasının sadece göl ve çevresinde yaşayan canlılar için değil, Burdur halkı için de hayati bir sorun olduğuna dikkati çekti. Burdur Gölü'nün yok olmasına izin verilmemesi gerektiğini belirten Tarkan, şöyle devam etti:

  ''Bu muhteşem güzelliğin yok olma sürecini görmek, bizlere büyük bir üzüntü ve acı vermektedir. Bu nedenle hep birlikte gölün korunması için ne gerekiyorsa yapılmalı. Bir araya gelir ve birlikte hareket edersek, bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Çiftçisinden, öğretmenlerine hepimiz ortak geleceğimiz için bunu yapmak zorundayız. Tüm Burdurluları ortak mirasımız olan Burdur Gölü'nün geleceği için harekete geçmeye devam ediyorum. Göl yoksa Burdur da yok.''

  Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya da Burdur Gölü'nün kurumaması için Doğa Derneği öncülüğünde verilen mücadelenin Burdur halkı tarafından birlik ve beraberlik içinde sahiplenilmesi gerektiğine işaret etti.

  Başkan Akkaya, ''Burdur halkı olarak çiftçisiyle, yöneticisiyle, sivil toplum örgütleri ve sanatçısıyla Burdur Gölü'nün etrafında kenetlenmeliyiz. Burdur Gölü, Burdur'un da geleceği demek. Gölü korumak ve yok olmasını engellemek için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

  Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ise Burdur Gölü'nün bugüne kadar üçte birinin kuruduğuna dikkati çekti. Bugün önlem alınmaması halinde Burdur Gölü'nün 2040 yılına kadar tamamen kuruyacağını ifade eden Güven Eken, gölün sadece yağışların azlığından değil, insan kaynaklı sorunlar nedeniyle kuruduğunu dile getirdi.

  Göle giden su kaynakların, barajlarla su tutulması ve yer altı sularının aşırı kullanımı nedeniyle azaldığını vurgulayan Eken, ''Doğa Derneği, Burdur Gölü sulak alan yönetim planının gölün havzadaki tüm kaynaklarını içerecek şekilde genişlemesini talep ediyor'' diye konuştu.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.