YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2012

Şimdi "geri dönüşüm" zamanı

 • 31 Mayıs 2012 Ntvmsnbc
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevrenin daha az kirlenmesi ve geri dönüşümün artırılması amacıyla evlerdeki çöpler için "ikili toplama sistemini" hayata geçirecek.

  Sistemin başlamasıyla evlere sarı ve mavi torbalar dağıtılacak. "Sarı" torbaya konulan organik atıklar çöp depolama sahalarına götürülürken, "mavi" torbaya konulacak karton, cam, plastik gibi atıklar da geri dönüşüme gönderilecek. Uygulama, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden başlayarak Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin, atıkların kaynağında ayrılmasını sağlamak amacıyla evlerde "ikili toplama sistemi"ni uygulayacaklarını söyledi.

  Organik atıklar ile geri dönüşümü sağlanabilen karton, cam, plastik gibi atıkların evlerde ayrı ayrı toplanacağını belirten Şahin, bunun için vatandaşlara sarı ve mavi renkte iki poşet dağıtılacağını bildirdi.

  Organik atıkların sarı poşete, diğerlerinin ise mavi poşete konulacağını dile getiren Şahin, "Organik atıklar, çöp depolama sahalarına götürülecek. Diğer atıklar ise geri dönüşüm tesislerinde değerlendirilecek. Böylece çöp depolama alanları daha geç dolacak" diye konuştu.

  Çöplerin kaynağında ayrılmasının önemine işaret eden Şahin, "Mesela pilleri çöpe atıyoruz. Bunların içinde ağır metaller var, çöpe attığınızda akıyor. Oysaki çöpteki organiğin tekrar gübre olarak kullanımı mümkün. Ancak ağır metal bulaştığında artık kompoze gübre olarak kullanılamıyor" dedi.

  Atıkların evlerde ayrılması için mevzuat çalışmalarının devam ettiğini bildiren Şahin, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden başlayacak uygulamanın, nüfusu az şehirlere doğru Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını kaydetti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu