YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 30 Mart 2012

Çorumlu mucitin başarısı

 • 29 Mart 2012 Ntvmsnbc
  Çorumlu kimya öğretmeni Erol Tonga'nın fikir sahibi olduğu projeyle üretilen Bitkisel Atık Yağ Toplama Makinesi Avrupa'ya ihraç edilmeye başlandı.

  Bitkisel atık yağların lavabolara dökülmesinin önlenmesi ve su kirliğinin önüne geçilmesi amacıyla tasarlanan BAYTOM, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Edip Uğur'un katkılarıyla Ar-Ge çalışmaları tamamlanarak pilot il Çorum'dan sonra Türkiye'deki çeşitli kentlerin belediyelerine de gönderildi.

  Kentteki Küçük Sanayi Sitesi'nde üretilen, ev kadınlarının lavabolardan döktüğü bitkisel yağların kolaylıkla toplanmasını sağlayan BAYTOM, Türk markasıyla Fransa ve İngiltere'deki belediyelerde de yerini almaya hazırlanıyor.

  Projenin fikir sahibi Erol Tonga, lavabodan döküldüğü andan itibaren 1 litre atık yağın 1 milyon metreküp deniz suyunu kirlettiğini söyledi.

  Suya karışan yağların kanalizasyon sistemlerinde tahribatlara yol açtığı vurgulayan Tonga, atık yağların daha çok ev kadınları tarafından lavabolardan döküldüğünü, bunu önlemek amacıyla da BAYTOM'u ürettiklerini belirtti.

  Yağ toplama makinesinin ev kadınlarının evde kullandığı kızartma yağlarını toplamaya yönelik olduğunu anlatan Tonga, şu bilgileri verdi:

  "Kadınlar evde biriktirdikleri atık yağları lavabodan dökmek yerine evlerde biriktiriyor. Daha sonra alışveriş merkezlerine ve marketlere yerleştirilen BAYTOM'lara boşaltıyorlar. Makine sesli sistemle sizi yönlendiriyor. Dökülen yağın miktarını söylüyor. Yağın içindeki katı maddeleri süzgeçten geçiriyor. Eğer yağın içine başka sıvı karışmışsa onu ayırıyor. Tamamen bitkisel yağı alarak bir bölüme, diğer sıvıyı da başka bir bölüme aktarıyor. Dökülen miktar karşılığında 25 ya da 50 kuruş para veriyor. Avrupa'ya göndereceklerimiz ise araba yıkama ve indirim kuponu verecek. Biriken yağlar atık yağ toplayan firmalar tarafından toplanarak değerlendiriliyor."

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu