YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 01 Mart 2012

Bitki nakli

 • 28 Şubat 2012 Ntvmsnbc
  Artvin'de, 24 Şubat'ta su tutulmaya başlanan Deriner Barajı'nın altında kalıp yok olma tehlikesi bulunan 18 endemik bitki türü seraya nakledilmeye çalışılıyor...

  Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nce, Deriner Barajı havzasında su altında kalıp yok olacak türlerin kurtarılması amacıyla yürütülen ''Çoruh Vadisi Deriner Barajı Su Aynası Altında Kalacak Alanın Endemik ve Endemik Olmayan Nadir Bitkilerinin Korunması'' projesinin ilk ayağı tamamlandı.

  AÇÜ Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu,  Artvin'in florasının önemli bir kısmının 2 milli park, 3 tabiatı koruma alanı ve bir tabiat parkı ile koruma altında olduğunu, il genelinde 4 önemli bitki alanı ve bir biyosfer rezerv alanı bulunduğunu söyledi.

  Çoruh Nehri üzerinde gövde inşaatı tamamlanıp 24 Şubat'tan itibaren su tutmaya başlanan Deriner Barajı'nın dünyanın biyolojik çeşitlilik bakımından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 karasal ekolojik bölgesinden biri olarak gösterilen Kafkasya Sıcak Noktası içerisinde yer aldığını dile getiren Eminağaoğlu, şöyle devam etti:

  "Çoruh Vadisi'nde yaklaşık bin bitki taksonu doğal yayılışa sahip. Deriner Barajı su aynası altında kalacak alanda ise 41'i endemik, 545 adet bitki taksonu yayılış gösteriyor. Bu 545 bitki taksonundan yok olma riskiyle karşı karşıya olan 18'inin sökülerek yetiştirilmesi ve daha sonra uygun bir alana taşınması gerekiyordu. Proje kapsamında, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de katkısıyla su altında kalacak alandan 18 nadir bitki türüne ait 400 adet ferdi sökülüp saksılara dikerek, AÇÜ Orman Fakültesi serasına taşındık."

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu