YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2011

Bodrum sahillerinde balon balığı sürüsü

 • 06 Eylül 2011 Radikal

  Birkaç yıldır Bodrum'da tek tük balon balıklarına rastlanması bile haber konusu olurken, son bir haftada Bodrum kıyılarında 50'ye yakın balon balığı yakalandı.

  Son olarak fotoğraf sanatçısı Abdullah Ahçı’nın oltasına 6 balon balığı birden takıldı. Ahçı, “Levrek ve çipuraya olta attıkça balon balığı çıktı, üst üste balon balığı yakalayınca sürüler halinde dolaştığını anladım ve korktum. Çünkü bu balık Hint Okyanusu balığı ve zehirlidir” dedi.

  Türkiye’de kedi öldürüyor
  Bodrum Deniz Ticaret Odası üyesi ve Bodrum Sualtı Cankurtarma Derneği Başkanı Arif Yılmaz uyardı:

  “Küresel ısınmanın da etkisiyle Kızıldeniz’den Akdeniz’e göç eden 65 balık türü ve su canlısı var. Bu türlerin arasında 6 tür balon balığı yer alıyor. Balon balığı yaz aylarında üreme döneminde olduğu için yavrularını korumak üzere bir tür zehir salgılıyor. Bu nedenle yenildiğinde ölümlere ve felce neden olabiliyor. İsrail’de ölümler meydana geldiğini, Türkiye’de de bu balıktan yiyen kedilerde ölümler görüldüğünü biliyoruz.”

  Dernek Başkanı Yılmaz, “Kılçığı az, eti lezzetli bu balığın üreme döneminin sona ermesinin ardından kış aylarında tüketilebileceği biliniyor, ancak balon balığıyla ilgili balıkçılarımız başta olmak üzere halkımızın da yeterli bilgiye sahip olmadığı bir gerçek. Yakalayanlar yemesin, ortada bırakmasın ve yetkililere bilgi versinler” diye konuştu.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız