YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2011

Doğa okulu

 • 27 Mayıs 2011 Ntvmsnbc

  TÜBİTAK tarafından finanse edilen, gelecek nesillerimizi doğayı bilen ve seven nesiller olarak şekillendirme amacıyla Erciyes Üniversitesinde yürütülen “Erciyes Dağı ve Sultansazlığı Doğa Okulu” bu yıl İkinci kez kapılarını açtı.

  Projede gelecek nesilleri şekillendirecek öğretmenler, öğretmen yetiştiren kurumlardaki bilim insanları ve diğer ilgi gruplarına yönelik.

  Eğitim Kayseri, Erciyes Dağı ve Sultansazlığı Milli Parkı'nda gerçekleşecek. Amaç, doğayı bilen, etrafındaki doğal değerlerin farkında olan ve seven, ekosistemi öğrenmek için gayret sarf eden ve koruyan, hayvanları seven ve koruyan bir neslin yetişmesi... Bunun için eğitim boyunca 20 öğretim üyesi görev alacak.

  Katılımcılar, Erciyes Dağı ve Sultansazlığındaki endemik bitkiler, endemik böcek, endemik kuş ve diğer hayvan türleri ile “Kızıl Şahin, Flamingo ve daha pek çok vahşi, kuşu kendi yaşam alanlarında gözlemleyecekler, Sultansazlığı, Hürmetçi sazlığı’nın kurutulmasının bölgesel etkileri ve çözüm yolları yerinde gösterilerek, gelecek neslin “Ekolojik Okur Yazar” olarak yetişmesi için ne tür bilgilerin verilmesi gerektiği, program boyunca katılımcılara anlatılacak. Erciyes Dağı ve Sultansazlığı Doğa Okulu’nda bu yıl 1 dönemde (18-27 Temmuz 2011) 30 katılımcı kabulü öngörülüyor. “Doğa eğitiminin en kısa tarifi ‘doğanın dilinin öğrenilmesi’dir. Bu eğitimin sonucunda, eğitim süresi kısa dahi olsa katılanların dünya görüşlerinde köklü değişiklikler meydana gelir.

  Projede, katılımcılarla birlikte doğa-insan ilişkilerinin de tartışılacağı, sorgulayıcı ve doğa merkezli bir eğitim yöntemi uygulanacaktır. Ders ve ders dışı etkinlikler paylaşımcı bir şekilde öğrenci-öğretmen hiyerarşisinden arındırılarak gerçekleştirilecektir. Doğayı tanıma, doğayı okuyabilme, doğadaki farklılıkları keşfedebilme, kazandırılması gereken temel beceriler olacak ve ders işleme yöntemleri bu temel anlayışa uygun biçimde yapılacaktır”. Erciyes Üniversitesi'nde yürütülecek projeye katılım ücretsiz, tüm masrafları TÜBİTAK karşılıyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu