YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2011

100 yere ölçüm cihazı konuldu

 • 25 Ocak 2011 Milliyet

  Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede bulunan Ermenistan’daki Medzamor nükleer santralından radyasyon sızmaları olduğu iddiaları üzerine Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNAEM) ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü tarafından Iğdır, Ağrı, Muş, Tunceli, Hakkari ve Şırnak’ta radyasyon ölçümleri yapılmaya başlandı.

  Çalışmalara Iğdır’dan başlayan Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Neslihan Ekinci ile Asistan Bekir Doğan, Iğdır il Çevre ve Orman müdürlüğünün de desteğiyle yaptıkları çalışmalarla kentin radon haritasının çıkarılmasını ve son zamanlarda artan akciğer kanserinin nedenlerinin ortaya koyulmasını amaçladıklarını belirtti.
  Nükleer santralde sızıntı olup-olmadığını araştırmak üzere önceki gün şehrin çeşitli yerlerine ve kapalı kamu alanlarına ölçüm cihazları yerleştirildi.
  Doğan, buna benzer çalışmaların Türkiye’nin bütün şehirlerde yapıldığını ancak Iğdır, Ağrı, Muş,Tunceli, Hakkari, Şırnak gibi şehirlerde bu tür çalışmaların bulunmadığını söyledi.

  Radon dedektörler yerleştirildi
  Doğan, şunları ifade etti: “Ekibimiz bu eksikliği gidermek için ilk olarak Iğdır ilinden başlayarak bu illerde bazı kamu binaları ve evlere radon dedektörleri yerleştirdi. 60 gün süreyle ölçümler alınacak. Bu bölgede son zamanlarda artan akciğer kanserinin sebepleri üzerinde çalışılmaktadır. Ayrıca, Iğdır’da toprak ve su numunelerinde de gerekli analizler yapılmaktadır.”
  Araştırma ekibi, Iğdır merkezin yanı sıra Karakoyunlu ilçesi ve Alican Sınır Kapısına yakın bölgelerden su ve toprak numuneleri aldı. Bilim ekibinin ayrıca ölçüm yapmak üzere 100 ayrı yere cihaz yerleştirdiği öğrenildi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu