YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Aralık 2010

Balıklara taşıma suyla hayat

 • 01 Kasım 2010 Radikal

  Zehirli atık karışan Sakarya Nehri'nde dün binlerce balık öldü. Yayın balıkları su üstünde çırpınırken belediye arazözlerle nehre temiz su sıktı.

  Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yer olan Karasu ilçesi Yenimahalle’de, dün sabah saatlerinden itibaren binlerce balık oksijensiz kalarak su yüzüne çıkıp can çekişmeye başladı. 10 kilo ağırlığındaki yayınların da aralarında bulunduğu balıklar su yüzeyinde çırpınırken, nehrin yüzeyi ölü balıklarla kaplandı. İtfaiye ekipleri karadan arazözlerle balıkların bulunduğu bölgelere temiz su sıkarken, Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri de bölgeye gitti.

  Balıkçı barınaklarının da bulunduğu Yenimahalle’de nehrin üstü can çekişen balıklarla kaplandı. 4 yıl önce de yaşanan manzara üzerine balıkçılar ilgililere haber verdi. Balıkların oksijensiz kaldığı ihtimalini dikkate alan belediye de hemen bölgeye itfaiye arazözlerini gönderdi ve balıkların can çekiştiği yerlere temiz su sıktı. Ancak buna rağmen birçok balık öldü. Ölen ya da can çekişen balıklar arasında ağırlıkları 10 kiloyu bulan yayınların olduğu da görüldü.

  ‘Nehirde denetim yok’
  Karasu Su Ürünleri Kooeparatifi Başkanı Ali Sezerin, 2006 yılında da aynı olayın yaşandığını belirterek, “O zaman Şeker Fabrikası’ndan nehre boşaltılan atıklardan kaynaklandığı ileri sürülmüştü. Bir şekilde balıklar oksijensiz kalıp su yüzüne vuruyor. Nehirle ilgili denetim yok” dedi.
  Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş da kendilerine ihbar gelmesi üzerine bölgeye ekip gönderdiklerini kaydederek, “Aldığımız ilk bilgiye göre balıklar oksijen yetersizliğinden su yüzüne çıkmış ve bir kısmı ölmüş. Bunun nedeni nehre atık karışması olabilir” dedi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu