YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2010

Güney Kutbu'ndaki rüzgar gülleri

 • 20 Ocak 2010 Çarşamba ntvmsnbc

  Yeni Zelanda hükümeti tarafından yaptırılan santral bölgedeki araştırma kuruluşlarının enerji ihtiyaçlarını karşılayacak.

  Yeni Zelanda'lı Meridian Energy tarafından güney kutbuna üç adet rüzgar türbini yerleştirildi ve türbinler ile elektrik elde edilmeye başlandı. Yeşil Ekonomi adlı internet sitesinde yayınlanan habere göre, 7.4 milyon dolara malolan ve Yeni Zelanda hükümeti tarafından finanse edilen bu çalışma ile  güney kutbunda bulunan biri Yeni Zelandalı diğeri ise Amerikan iki araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacı karşılanacak.

  Rüzgar'ın saatte 205 km hıza çıktığı ve hava sıcaklığının ortalama olarak -57 derece olduğu bölgedeki bu çalışmadan bir yıllık deneme sürecinin ardından  verimli sonuçlar alınırsa santralin genişletilmesi hatta bölgede güneş enerjisi santrali kurulmasınında gündeme alınabileceği belirtiliyor.

  Kamuya bağlı Meridian Energy şirketinin yöneticileri yaptıkları açıklamada halihazırda enerji ihtiyacını mazotla karşılayan iki araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacının %11'inin üç rüzgar türbininden oluşacak bu santral ile karşılanarak mazot tüketiminden yılda 463.000 litre tasarruf edilebileceğini belirtiyorlar. Şirket yetkilileri santralin kurulduğu bölgenin coğrafi koşullarının bu tarz projeler için oldukça uygun olduğunun bölgeden üretilebilecek yenilenebilir enerji ile araştırma kuruluşlarının enerji ihtiyaçlarının %50'sinden fazlasının karşılanmasının mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

  37 metrelik üç türbinden oluşan santralin inşası iklim koşullarının sadece Kasım ve Şubat ayları arasında çalışmaya olanak vermesi nedeni ile iki yılda tamamlanabildi. Bununla beraber bu güney kutbunun ilk rüzgar enerjisi santrali değil. Avustralya hükümeti tarafından daha önce yaptırılmış ve Belçika'lı bir araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacını sağlayan iki türbinden oluşan bir başka rüzgar enerjisi santrali daha bölgede bulunmakta.


  http://www.ntvmsnbc.com/id/25046576/

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu