YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 03 Eylül 2009

"Termik Santral Denizi Kirletti"

 • 02.09.2009 NTVMSNBC

  Artvin'in Hopa ilçesinde bir termik santralin depolarına fuel-oil (yağ yakıt) aktarımı sırasında borulardan sızan akaryakıtın Hopa liman sahasında deniz kirliliğine neden olduğu ileri sürüldü.

  Alınan bilgiye göre, Bucak Mahallesi'ndeki Hopa Termik Santrali İşletme Müdürlüğünün depolarına hafta sonu Hopa Limanı iskelesinden tankerle fuel-oil aktarıldı.

  Santral ile liman arasındaki yaklaşık 300 metrelik boru hattından yapılan aktarım sırasında sızıntı meydana geldiği iddia edildi.

  Deniz suyuna karışan akaryakıtın dalgaların etkisiyle Hopa liman sahasına yayıldığı belirtildi.

  Sızıntıyı fark eden yetkililerin bir süre aktarımı durdurduğu, onarımın ardından akaryakıtın santral depolarına aktarılmasına  devam edildiği öne sürüldü.

  Hopa Limanı'na fuel-oil yayıldığını gören çevre sakinleri ve balıkçılar, Hopa Sahil Güvenlik Komutanlığına ihbarda bulundu. Güvenlik güçlerinin incelemelerinin ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
          
  ''Santral 3 yıldır kullanılmıyordu''

  Denizdeki kirliliği fark eden vatandaşlardan Hasan Azaklı, gazetecilere yaptığı açıklamada, liman boyunca yürüyüş yaparken  denizde kirliliği gördüğünü belirtti.Santralin eski olduğunu ve 3 yıldır kullanılmadığı için başka çevre sorunlarına da neden olabileceğini savunan Azaklı, ''Santralin dumanını yutarak büyüdük. Şimdi de santral denizimizi kirletiyor. Bundan rahatsız oluyoruz. 3 yıldır çalışmayan boru hattına kontrol edilmeden fuel-oil verilmesi doğru değil. Yapılan işin sağlıklı olması için önce birtakım testler yapılması gerekiyor'' dedi.Denizdeki canlıların bu olaydan zarar gördüğünü ileri süren Azaklı, yetkililerden önlem alınmasını istedi.
          
  Tahlil sonuçlarına göre cezai işlem uygulanacak

  Hopa Kaymakamı Mustafa Erkayıran ise sızıntıyla ilgili olarak Hopa Sahil Güvenlik Komutanlığının ilk incelemesini yaptığını belirterek, şunları söyledi:''Suçlular hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 181 ve 182. maddeleri uyarınca taksirli ve taksirsiz olarak çevreyi kirletme suçlarından işlem yapılacak. Ayrıca Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri deniz suyundan gerekli numuneleri aldı. Numuneler tahlile yollanacak. Çıkan sonuç doğrultusunda termik santrale cezai işlem uygulanacak.''

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu