YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2009

"Rastgele" Demek İçin Erken

 • 25.08.2009 NTVMSNBC

  1 Eylül 'den itibaren yeni sezonun ilk avına çıkmaya hazırlanan Mersinli balıkçılar, sezonun 1 ay ertelenmesini istiyor...

  Mersin'deki balıkçılar, yeni sezon hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da hava sıcaklıkları nedeniyle avlayacakları balıkların bozulacağına inanarak, av sezonunun 1 ay ertelenmesini istiyor.

  Mersin'de karaya çıkarılan gırgır ve trollerini bakıma alan balıkçılardan kimi ''ekmek teknelerini'' boyayarak yeni görünüm kazandırıyor, kimi ise eksiklerini gideriyor.

  Geçen sezon, başta motorin fiyatlarındaki artış nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan ve bu nedenle tekne ve trollerini satışa çıkaran balıkçılar, yeni sezondan da pek umutlu değil. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Eylül'de gırgırlarla, 15 Eylül'de ise trollerle ava çıkmaya hazırlanan balıkçılar, avın başladığı tarihlerin Akdeniz için sıcaklığın oldukça yüksek seyrettiği tarihler olduğunu, bu nedenle sezon başlarında avladıkları balıkların, tüketiciye sunulana kadar bozulduğunu ifade ediyorlar.

  Balıkçılar, av tarihinin yeniden gözden geçirilmesini isterken, bilim adamları ise, erken tarihlerde yapılan avcılığın su altı faunasının sürekliliği konusunda tehlike oluşturacağını belirtiyor.

  Mersin Balıkçılar Pazarı Derneği Başkanı Faruk Polat, her yıl av sezonunun ilk açıldığı günlerde sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

  Balıkların ağa takılmasından itibaren tezgaha çıkma süresinin 4-5 saati bulduğunu dile getiren Polat, ''1 Eylül'de ava çıktığımızda tahminlere göre hava sıcaklığı 35 derecenin üzerinde seyretmeye devam edecek. Bu sıcaklıkta açıkta bekleyen balık da doğal olarak bozulacak. Dolayısıyla avımızın bir kısmı tezgaha değil, çöpe gidecek'' dedi.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu