YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2009

Sürüngenlerden Korkma

 • 24.05.2009 NTVMSNBC

  Bilim insanları havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sürüngenlerden korkmaya gerek olmadığını söylüyor.

  Türkiye Herpetoloji (sürüngenleri ve amfibileri inceleyen bilim dalı) Derneği Başkanı ve Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, sürüngenlerin gelişigüzel yok edilmesinin sakıncalı olduğunu ifade etti.

  Olgun, Türkiye'de 29 kurbağa, 10 kaplumbağa, 64 kertenkele ve 52 yılan türü bulunduğunu kaydetti.

  Türkiye'deki kertenkele türlerinin hiç birisinde zehir bulunmadığını, yılanlardan ise 15 çeşidin zehirli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Olgun, şöyle konuştu: ''Kertenkele, kaplumbağa, yılan gibi hayvanlar, havaların ısınmasıyla kış uykusunda bulundukları yerlerden çıkarlar. Hem beslenmek hem de üremek amacıyla faaliyetlerde bulunurlar. Özellikle nisanın onbeşinden sonraki dönem kertenkeleler, kaplumbağalar ve yılanların faaliyette olduğu dönem olarak bilinmektedir. Bu tarihten sonra bu hayvanlar çevremizde bolca görülür. ''

  Prof. Dr. Olgun, kertenkelelerin, yılanların korunması, en azından yaşam ortamlarında kendi hallerine bırakılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: ''Çünkü bunlar, biyolojik çeşitlilik ve besin zinciri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu hayvanların gelişi güzel ortadan kaldırılması, öldürülmesi veya zehirli oldukları gerekçesiyle yok edilmeleri sakıncalıdır. Bu hayvanların beslendiği ve bizim için daha tehlikeli olabilecek farelerin ve buna bağlı olarak hastalıkların artmasına neden olabilir. Bu nedenle kertenkele ve yılanlar insanlar için yararlıdır. Sadece zehirli olanlara karşı dikkatli olunmalıdır.''

  Prof. Dr. Olgun, zehirsiz yılanların göz bebeklerinin yuvarlak, zehirli yılanların ise elips şeklinde olduğunu kaydetti.

  Zehirli yılan türlerinin yüksek yerlerde yaşadığını, gündüz saatlerini taş altlarında geçirdiğini, özellikle haziran ve temmuz aylarında hava karardıktan sonra, hem besin aramak hem de üremek amacıyla bulundukları yerden çıktığını belirten Prof. Dr. Olgun, ''Ülkemizde yılan ısırmasına bağlı ölüm kaydı yoktur. Sadece yılan ısırması sonucu ölümler olduğu yönünde duyumlar vardır'' dedi.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu