YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2009

Güngör Uras Yazdı: İthal Ettiğimiz Mısır Tohumunun GDO Olup Olmadığını Bilen Yok

 • 11.05.2009 Atlas

  ABD'nin biyo-teknoloji devlerinden Monsanto'nun ürettiği, genetiği değiştirilmiş mısır tohumunun Almanya'da üretimi yasaklandı.

  ABD'nin biyo-teknoloji devlerinden Monsanto'nun ürettiği, genetiği değiştirilmiş mısır tohumunun Almanya'da üretimi yasaklandı. Federal Almanya Tarım Bakanlığı son haftalarda yoğun baskı altındaydı. Kısa bir süre içerisinde mısır ekimine başlayacak olan Alman çiftçiler, Tarım Bakanı Ilsa Aigner'in, genleri değiştirilmiş 'MON 810' türü mısır tohumunun yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda acilen karar vermesini istiyordu.

  Bakan Aigner'in üyesi olduğu Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi içerisinde de, sadece hayvan yemi olarak öngörülen bitkinin ekilmeye devam edilmesine izin verilmemesi isteniyordu. Tarım Bakanı Aigner ise endişeli değil. Zira diğer Avrupa ülkeleri de bu mısır türünü yasakladı.

  Başkaları hayvanlarını düşünüyor

  Almanya'dan önce Fransa, Avusturya, Macaristan, Yunanistan ve Lüksemburg da genetiği değiştirilmiş mısır tohumunun ithalini ve üretim yapılmasını yasaklamıştı.

  Yukarıdaki bilgiler 15 Nisan 2009 tarihinde Almanya'dan yayın yapan DW'nin Türkçe haber sitesinde yayınlandı, haberi aynen aktardım... (Bu haber ile ilgili bir açıklama yapayım. Almanya'da mısır genelde hayvan yemi olarak kullanılıyor. Almanlar hayvan sağlığı ve doğa dengesini dikkate alarak genetiği değiştirilmiş tohumu yasaklıyor. Bizde ise mısır büyük ölçüde hayvan yemi olarak tüketiliyor ama, biz mısır ununu değişik şekillerde insan gıdası olarak kullanıyoruz. Yeni doğan çocuklarımızdan yaşlılarımıza kadar her yaştaki insanımız mısırdan üretilen nişastayı ne de mısır şurubunu 'sıvı şekeri' kullanıyor.)

  Biz insanımızı umursamıyoruz

  Şimdi de bir başka haber. Bu haber de 25 Nisan 2009 tarihinde Vatan Gazetesi'nde yayımlandı. Levent İçgen yazıyor: 'Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın (GDO) Türkiye'ye tohum olarak ve üretilmiş olarak ithalinin ve Türkiye'de üretilmesinin önünü açacak olan 'Biyo Güvenlik Yasa Tasarı' önümüzdeki günlerde TBMM'nin gündemine girecek. Tasarının görüşüleceği komisyona üye 5 milletvekili ABD Tarım Bakanlığı tarafından ABD'ye davet edildiler. Milletvekillerine, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın önemi anlatıldı. Bu arada en büyük mısır tohumu üreticisi Monsanto firmasında da ağırlandılar.'

  Biz uzun süredir mısır tohumunu ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz mısır tohumunun GDO olup olmadığını bilen yok. TMO arada sırada mısır ithal ediyor. İthal edilen mısırın GDO özelliğine sahip olup olmadığından habersiziz.
  Son yıllarda mısır para etmeyen ürünlerin yerini aldı. İkinci olarak yetiştirilir oldu. Bu nedenle yılda 4 milyon tonun üzerinde üretmeye başladı. Bu üretim bizim 3.8 milyon tonluk mısır tüketimimizi karşılayabiliyor. Geçen yıl TMO yanlışlıkla ithalat yaptı. Depolarında 232 bin ton mısır stoğu var. Şimdi bu mısırların nasıl değerlendirileceği tartışılıyor.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu